Der er markante kommunale forskelle på, hvor meget budgetterne til service er steget sammenlignet med sidste år.

Der er markante kommunale forskelle på, hvor meget budgetterne til service er steget sammenlignet med sidste år. - Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Større budgetter til service i 2025: Markante kommunale forskelle

Landets kommuner har i 2025 budgetteret med 750 kroner mere i service per borger sammenlignet med sidste år, og de største stigninger ses i yderkommunerne. Se udviklingen i din kommune på kortet i artiklen.

Udgivet: 26/02/2025

Rebecca Mai Nilsson

Redaktør

Del artiklen:

750 kroner mere per borger. Det er hvad kommunerne forventer at bruge ekstra på service i 2025 sammenlignet med 2024. Det fremgår af et nyt notat fra Vive.

Med økonomiaftalen er det besluttet, at kommunernes serviceudgifter kan stige med 3,2 milliarder kroner i år i forhold til sidste år.

Det ses, at kommunerne netop har udnyttet muligheden for at øge udgifterne til service. Dog med betydelige kommunale forskelle.

I yderkommunerne stiger udgifterne i service per indbygger mest markant.

Samtidig med, at der er en stigning i, hvor meget kommunerne budgetterer til det specialiserede socialområde, dagtilbud, folkeskolen og ældreområdet, budgetteres der generelt med mindre til kultur- og fritidsområdet, sundhedsvæsenet og vedligeholdelse af de kommunale veje.

Tendensen er, at serviceudgiften per borger falder i kommuner med stor befolkningstilvækst. Omvendt stiger udgiften pr. indbygger mest i kommuner med befolkningstilbagegang, fastslår forskerne bag notatet.

Udviklingen kan hænge sammen med, at befolkningssammensætningen i kommunerne ændrer sig forskelligt, så der for eksempel i kommuner med befolkningstilbagegang samtidig bliver relativt flere ældre.

Årsagen kan være, at det generelt er vanskeligt at tilpasse udgifterne til et faldende befolkningstal. Dette forhold er særligt relevant i flere yderkommuner, som i disse år oplever en befolkningstilbagegang.

Det er også muligt, at kommuner med befolkningsvækst oplever stordriftsfordele på områder som vejvæsen og administration, og at det betyder, at udviklingen i serviceudgifterne ikke følger befolkningsudviklingen helt tæt.

Se nedenfor, hvordan den budgetterede vækst i service per indbygger ser ud i din kommune.

Fik du læst?

Kommunerne løfter handicapområdet med to milliarder kroner

Sidst opdateret: 26/02/2025 - 09:42

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]