
Politiets påstand er, at Bjarne Overmark har brudt sin tavshedspligt og misbrugt sin stilling. - Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Anklageskrift: Byrådsmedlem har brudt sin tavshedspligt
Ifølge Østjyllands Politi har byrådsmedlem i Randers, Bjarne Overmark, "misbrugt" sin stilling ved at dele en intern mail om embedsmands sygemelding med medier og på Facebook.
Udgivet: 22/11/2024
Bjarne Overmark (Beboerlisten) er tiltalt for at have brudt sin tavshedspligt ved at lægge en fortrolig mail på Facebook og dele et uddrag af mailen med forskellige medier. Det fremgår af anklageskriftet fra Østjyllands Politi, som NB-Kommune har fået indsigt i.
"Jeg forventer at blive frikendt, og hvis ikke jeg gør, anker jeg til landsretten," siger han til TV2 Østjylland.
Sagen handler om, at byrådspolitikeren, ifølge politiet, uberettiget har videregivet og offentliggjort fortrolige oplysninger, som han har haft adgang til på grund af sit offentlige hverv som kommunalpolitiker.
Det skal være sket i et Facebook-opslag, hvor han har har offentliggjort et delvist anonymiseret uddrag af en mail, som direktøren for Børn og Skole i Randers kommune 16. august 2021 internt havde sendt til relevante medarbejdere i forvaltningen for at orientere om en navngiven medarbejders sygemelding. Tiltalen omfatter også, at Bjarne Overmark sendte mail-uddraget til News Netavis og foreviste den til ukendte personer hos TV2 Østjylland, står der i anklageskriftet.
Følte sig chikaneret
Ifølge TV2 Østjylland er den navngivne medarbejder i centrum for Bjarne Overmarks opslag den tidligere familiechef i Randers, Ann Hermansen. I 2021 startede balladen, hvor Overmark delte et billede fra en privat Facebook-profil, hvor det fremgik, Ann Hermansen sammen med nuværende folketingsmedlem, Louise Brown, skulle til "mandestrip".
Det viste sig at være et stand-up-show, men Overmark mente, at det var upassende at dele den slags som chef i en kommune. Og derefter delte han altså den mail, som har ført til, at han nu er tiltalt af politiet for at have brudt sin tavshedspligt.
Efter sagen stoppede Ann Hermansen som familiechef i Randers og blev direktør for social- og omsorgsområdet i Hedensted Kommune. Da sagen om billedet rullede i 2021, skrev Ann Hermansen på Facebook, at hun opfattede byrådspolitikerens ageren som "det seneste frygtskabende træk af mange fra Bjarne Overmark i hans personlige chikane og forfølgelse af mig."
Hun understreger i forbindelse med tiltalen, at hun efter jobskiftet personligt lagde sagen på hylden.
"Men af principielle grunde er jeg da glad for, at der er rejst tiltale, og at sagen skal køre, da jeg synes, det er alvorligt, når man som folkevalgt misbruger sin magt på den måde, som det er sket her. Om det så bliver i den tiltaltes levetid, kan jeg da godt være i tvivl om," skriver hun til TV2 Østjylland med en slet skjult hentydning til, at retssagen trækker ud.
Sagen blev udsat i starten af november, da Overmark fik lov til at indkalde fem ekstra vidner. Hvornår sagen skal for retten, er endnu ikke afklaret.
Bjarne Overmark er med påstand om bøde tiltalt efter straffelovens § 152, stk. 1, og § 155, jf. § 89 om misbrug af offentlig tjeneste.
Han er tidligere dømt i sagen for at have krænket ophavsretten, da han delte billedet med mandestrip-kommentaren fra Louise Browns Facebook-profil.
Straffelovens paragraffer
§ 152. Den, som virker eller har virket i offentlig tjeneste eller hverv, og som uberettiget videregiver eller udnytter fortrolige oplysninger, hvortil den pågældende i den forbindelse har fået kendskab, straffes med bøde eller fængsel indtil 6 måneder.
(…)
§ 155. Misbruger nogen, som virker i offentlig tjeneste eller hverv, sin stilling til at krænke privates eller det offentliges ret, straffes han med bøde eller fængsel indtil 4 måneder. Sker det for at skaffe sig eller andre uberettiget fordel, kan fængsel indtil 2 år anvendes.
Sidst opdateret: 22/11/2024 - 11:49












































