
Det er 14. år i træk, at Ballisager har undersøgt, hvilke rekrutteringskanaler virksomhederne benytter, og når det gælder jobcentrene, har tallet aldrig tidligere ligget så lavt. - Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
Ny undersøgelse: Virksomhederne fravælger jobcentre til rekruttering
Mindre virksomheders brug af jobcentre til rekruttering er halveret på blot et år, viser ny undersøgelse fra konsulenthus. Direktør Morten Ballisager har tre bud på hvorfor.
Udgivet: 28/08/2024
Mindre virksomheder fravælger i stigende grad jobcentrene til rekruttering. Det viser en ny undersøgelse fra Konsulenthuset Ballisager, som udkommer i næste uge.
Undersøgelsen er nedslående læsning for jobcentrene. Her svarer 15 procent af virksomhederne, at den seneste ansættelse er fundet med hjælp fra et jobcenter. Sidste år lød tallet på 31 procent.
Det skriver NB-Beskæftigelse.
Det er 14. år i træk, at konsulenthuset har undersøgt, hvilke rekrutteringskanaler virksomhederne benytter, og når det gælder jobcentrene, har tallet aldrig tidligere ligget så lavt.
Ifølge direktør Morten Ballisager er der formentlig tre årsager til, at virksomhederne fravælger jobcentrene netop nu.
"Først og fremmest skal en del af forklaringen findes i, at der lige nu er så mange på arbejdsmarkedet, at størstedelen af de ledige, der er tilbage, har særlige udfordringer. Fra virksomhedernes side har man formentlig erfaret, at der skal bruges ekstra ressourcer, hvis de sidste skal ansættes," forklarer Morten Ballisager til NB-Beskæftigelse.
Det ikke så mærkeligt, hvis nogle virksomheder begynder at forbinde de tilbageværende ledige med at være en praktikløsning og ikke en jobløsning.
Morten Ballisager, ejer og direktør i Konsulenthuset ballisager
Men han ser også to andre årsager til, at færre virksomheder benytter jobcentrene, når den næste medarbejder skal findes.
"Jeg oplever, at virksomhedsindsatsen lige så stille bliver tilsidesat på bekostning af andre indsatser, som fylder mere, som f.eks. et øget fokus på samarbejdet med ledige og på at styrke fagligheden hos sagsbehandlere. Jeg synes derfor også, at de nye tal bør give anledning til en smule selvrefleksion på jobcentrene," siger Morten Ballisager.
Ministeren har skudt jobcentrene i foden
Sidst, men ikke mindst, mener Ballisager, at det er problematisk, at virksomhederne i høj grad bruges til aktivering for udsatte ledige.
"Ofte kommer jobcentrene ud og banker på med en ledig i hånden, som søger en praktikplads. Derfor er det ikke så mærkeligt, hvis nogle virksomheder begynder at forbinde de tilbageværende ledige med at være en praktikløsning og ikke en jobløsning."
"Jeg tror faktisk, at beskæftigelsesministeren har skudt jobcentrene i foden med målene om, at alle ledige skal ud og aktiveres," lyder det fra Morten Ballisager.
Han er med på, at det er veldokumenteret, at en virksomhedsrettet indsats generelt har positive effekter for udsatte ledige. Men det er også forbundet med en risiko, mener Ballisager.
"Det er problematisk, hvis de ledige af virksomhederne bliver betragtet som gratis arbejdskraft, uden at de kommer i spil til en regulær ansættelse. Jeg tror desværre, at det kan være en medvirkende forklaring på, hvorfor flere virksomheder ser bort fra jobcentrene, når der skal ansættes."
Rekrutteringsanalysen fra Ballisager har de sidste 10 år spurgt virksomhederne, om de har ansat på baggrund af virksomhedspraktik eller løntilskudsansættelse. Svaret "ja, det gør vi ofte" er siden 2019 faldet fra 30 procent til 18 procent på spørgsmålet.
"Det har i høj grad været jobcentrenes triumf at være en vej til ansættelse for små og mellemstore virksomheder. Men det er dem, de nu taber på gulvet. Når jobcentrene oplever et stort pres på at få ledige gennem praktikmøllen, skal de disponere ressourcerne i den retning. Det betyder, at de ikke på samme måde kan servicere de mindre virksomheder længere," siger Morten Ballisager.
Konsulenthuset Ballisagers undersøgelse udkommer tirsdag den 3. september.
Sidst opdateret: 28/08/2024 - 10:20












































