Kæmpeprojekter sætter spor: Udenlandsk arbejdskraft kommer til nye kommuner
Indvandrere, der kommer til landet for at arbejde, udgør en voksende andel af alle indvandrere. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik om indvandreres opholdsgrundlag. Der er dog stor forskel mellem kommunerne. Se tallene i din kommune her.
Udgivet: 03/04/2024
Det er lykkedes en række kommuner i højere grad at tiltrække udenlandsk arbejdskraft de senere år. Særligt sydsjællandske og nogle midt- og østjyske kommuner har øget andelen af indvandrere, der kommer for at arbejde.
Det viser nye tal for indvandringen fra Danmarks Statistik. I hele landet er andelen af indvandrere, der har arbejde som opholdsgrundlag, steget fra 22,8 procent til 25,8 procent. Men i nogle kommuner er der sket en væsentlig større stigning.
Det skriver NB-Økonomi.
Med arbejdskraftudfordringer og faldende børnetal tegner evnen til at tiltrække udenlandsk arbejdskraft til at blive en væsentlig kompetence i fremtidens velfærdssamfund.
Særligt i Vordingborg og Faxe kommuner er andelen steget stærkt - i Vordingborg er andelen af indvandrere, der opholder sig i Danmark pga. arbejde fordoblet i de seneste fem år. I 2019 havde omkring 20 procent af indvandrerne i kommunen arbejde som opholdsgrundlag, mens det i starten af 2024 var 40 procent.
I kortet herunder kan du se, hvor meget andelen har ændret sig i din kommune.
Byggeriet af den nye Storstrømsbro mellem Sjælland og Falster startede i 2020 og forventes åbnet for vejtrafik i 2025 og for togtrafik i 2027. Der vil altså i en begrænset periode være brug for ekstra arbejdskraft i området, og tallene indikerer, at en stor andel har bosat sig i Vordingborg Kommune.
En del af de udenlandske arbejdere er indkvarteret på et hotelskib i Vordingborg Havn, som Vejdirektoratet står for, fortæller kommunaldirektør i Vordingborg Kommune, Kristina Koch Sloth. Det afhjælper altså delvist den midlertidige efterspørgsel efter boliger.
Også i Lolland og Faxe kommuner har der været vækst i den udenlandske arbejdskraft, som formodentlig skal ses i sammenhæng med både brobyggeriet og arbejdet med Femern-forbindelsen.
Det er dog stadig i en række københavnske vestegnskommuner samt i Billund, at andelen af udenlandsk arbejdskraft er højest. I kortet nedenfor kan du se tallet for din kommune.
Sidst opdateret: 09/04/2024 - 08:02
Emner: Udenlandsk arbejdskraft







































