FAKTA: Tanken om en kvindekampdag opstod i København
Fredag markeres kvindernes internationale kampdag. Siden 1975 har FN opfordret til at markere dagen.
Udgivet: 08/03/2024
Kvindernes internationale kampdag markeres hvert år 8. marts.
Her kan du blive klogere på hvorfor:
* Tanken om en international kampdag for kvinder blev født i København i 1910 på en socialistisk kvindekongres.
* Idéen blev fremsat af den tyske kvindesagsforkæmper Clara Zetkin på en stor kvindekonference i København 26. og 27. august. Kongressen blev holdt på Jagtvej 69.
* 99 kvinder fra 17 forskellige lande deltog, herunder 33 kvinder fra Danmark.
* Forslaget om en international kampdag for kvinder blev vedtaget med et stort flertal.
* Kampdagen var oprindelig et socialistisk projekt, og denne tilknytning til venstrefløjen findes til dels stadigvæk.
* Nina Bang var blandt arrangørerne af den konference, der vedtog at gøre 8. marts til kvindedag. Nina Bang blev senere verdens første kvindelige minister for Socialdemokratiet.
* I første omgang var det valgret for kvinder, som var hovedformålet med kampdagen. Danske kvinder fik kommunal valgret i 1908 og lige valgret med mænd i 1915.
* Fra 1921 har dagen været markeret 8. marts. Inden da var det en søndag tæt på 8. marts, hvor kvinderne havde fri.
* Frem til 1969 blev dagen overvejende markeret i socialistiske lande, men det år begyndte en gruppe nyfeminister på Berkeley University i USA også at bruge dagen til at slås for ligeret.
* Med den nye kvindebevægelse blev 8. marts-traditionen genoptaget. I FN's kvindeår i 1975 blev dagen officielt udnævnt til at være kvindernes internationale kampdag.
* Det betyder, at FN siden 1975 har opfordret verdens nationer til at markere dagen.
* I dag er 8. marts stadig en internationalt udbredt mærkedag, og en række organisationer og politikere sætter fokus på kvinders rettigheder ved forskellige arrangementer.
* Blandt andet afholder Danmarks Eksport- & Investeringsfond et arrangement om, hvordan en mere divers bestyrelse skaber bedre resultater.
* Københavns Universitet afholder seminar med fokus på kultur og maskuliniteter i iværksætteri og innovation.
* Kvinfo, der er Danmarks videnscenter for køn og ligestilling, holder fest på kvindernes internationale kampdag. Her fejrer organisationen de fremskridt, der er er sket i ligestillingens navn, og sætter fokus på aktuelle ligestillingskampe.
Kilder: denstoredanske.dk, danmarkshistorien.dk, Reuters og Altinget.
/ritzau/
Sidst opdateret: 08/03/2024 - 06:33












































