Lønslagsmål for ansatte i staten er nået til de svære knaster

Overenskomstforhandlinger for statsansatte er i slutspurt. Men svære spørgsmål om løn og fleksibilitet spøger.

Udgivet: 05/02/2024

Del artiklen:

Forhandlingerne om 190.000 statsansattes lønstigninger i de kommende år befinder sig i slutspurten. Men det er de store og svære ting, som er tilbage.

Det fortæller formand i HK Stat og chefforhandler for statens ansatte Rita Bundgaard.

- Vi er nået til de ting, som vi har forsøgt at forhandle i løbet af januar. Det er de væsentlige store knaster, som vi nu skal lægge arm med finansministeren om, siger hun mandag eftermiddag.

Forhandlingerne mellem finansminister Nicolai Wammen (S) på den ene side og de statsansatte på den anden blev indledt i december.

Her var Nicolai Wammen klar i spyttet om, hvor dyre lønstigningerne må blive for staten. Han ser et loft på 8,8 procent i den økonomiske ramme.

Omvendt har de faglige organisationer haft et krav om tocifrede lønstigninger over de næste to år.

Det er da også blandt andet den økonomiske ramme, som fortsat diskuteres ved forhandlingsbordet, fortæller Rita Bundgaard.

Mandag morgen gentog hun over for TV 2 News kravet om, at lønstigningerne bliver større end det, finansministeren har lagt op til.

Hvad de ender på, synes hun dog endnu er svært at sige mandag eftermiddag.

- Jeg ved, at medlemsorganisationerne har et ønske om, at lønstigningerne skal være mærkbare og kunne ses på lønsedlen. Og de skal også falde snarest, siger Rita Bundgaard.

Også andre spørgsmål om eksempelvis fleksibilitet og arbejdstidskrav er på bordet.

Forhandlingerne fortsætter indtil parterne kan enes om en aftale.

- Vi har den tid, der skal til. Så vi bliver ved, til vi er tilfredse med aftalen. Det kan være få dage eller lidt flere dage, siger Rita Bundgaard.

Forhandlingerne for de omkring 190.000 statsansatte sætter retningen for alle de omkring 800.000 offentligt ansatte.

Parterne i kommunerne og regionerne kommer formentlig til at indgå aftaler senere på ugen.

Når de store linjer er aftalt, skal alle de enkelte organisationer som eksempelvis sygeplejersker, pædagoger og lærere forhandle særskilt med arbejdsgiverne om særlige forhold på deres områder.

Alle forhandlinger skal være afsluttet med udgangen af februar.

De nye overenskomster skal træde i kraft 1. april, når de nuværende udløber.

/ritzau/

Sidst opdateret: 05/02/2024 - 18:14

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]