
- Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Koncertplads med 70.000 tilskuere på vej til Fyn
Udgivet: 25/09/2023
Odense Kommune vil opgradere Dyrskuepladsen for ti millioner kroner, så der fremover er plads til 70.000 tilskuere fremfor de 47.000, der er plads til i dag.
Det skriver TV2 Fyn.
"Vi vil gerne være hjemsted for store koncertoplevelser for at gøre det fedt at være odenseaner, samtidig med, at vi laver forretning for byen," siger borgmester Peter Rahbæk Juel (S) til TV2 Fyn.
Odense Dyreskue skal fortsat være på pladsen om sommeren, men der skal laves bedre og mere bæredygtige elinstallationer og bedre adgangsforhold, så pladsen får flere indgange tættere mod byen.
Ifølge Peter Rahbæk Juel har der været planer om at opgradere pladsen, siden Guns N' Roses-koncerten i 2018. Men planerne er blevet intensiveret siden sommerens Rammstein-koncerter, som gav 30 millioner kroner i meromsætning i byen.
"Vi kunne se med Rammstein, hvordan vi kunne tiltrække publikum fra Tyskland, Benelux-landene og de nordiske lande. Det har givet utrolig meget aktivitet i byen med overnatninger og restaurantbesøg," siger by- og kulturrådmand Søren Windell (K) til TV2 Fyn.
Pladsen i Odense skal være klar til at afvikle koncerter med op mod 70.000 tilskuere næste sommer.
nannakk
Sidst opdateret: 22/09/2023 - 13:55
Emner: Kultur













































