
Middelfart, Svendborg og Nyborg kommuner får alligevel ikke omlagt busdriften fra diesel til el fra næste år. - Foto: Fynbus
Kommuner udskyder udskiftning af 'sorte' dieselbusser
Tre kommuner på Fyn må droppe planerne om at udskifte diesel-busser med el-busser fra 2024. Priserne går langt over det, som der er budgetteret med. Udbudsrunden er nu udskudt i mindst et år.
Udgivet: 30/05/2023
Det var håbet for tre fynske kommuner, at man allerede fra 2024 kunne begynde udskiftningen af de forurenende dieseldrevne busser, og i stedet investere i el-drevne.
Men de tilbud, som Fynbus på vegne af Middelfart, Svendborg og Nyborg kommuner har indhentet, er for dyre for både kommunernes budgetter samt for Fynbus. Det skriver Fyens Stiftstidende.
Det er et dilemma i forholdet mellem økonomi og den grønne omstilling, der er velkendt i flere kommuner landet over, hvor det økonomiske råderum ikke er så stort som ønsket.
Udbuddet på Fyn er nu annulleret, og det ærgrer politikerne i kommunerne.
I Middelfart Kommune var ambitionen at skifte de 12 nuværende busser ud med el-busser, når de eksisterende kontrakter udløber i 2024. Rigitze Tilma (V), der er formand for Teknisk Udvalg i Middelfart Kommune, siger, at priser var langt over det forventede, og at det blev for dyrt i forhold til de 12 millioner kroner, som det koster at drifte busserne med den nuværende flåde:
"Jeg synes selvfølgelig, det er ærgerligt. Men samtidig er det vigtigt, at vi får fundet de rigtige løsninger, og det ikke bliver unødvendigt dyrt. Hvis vi bruger flere penge, skal det tages fra noget andet," siger Regitze Tilma til Fyens Stiftstidende.
Kritik af andre kommuner
Fynbus' ejerkreds dækker alle ni fynske kommuner samt Langland, men udbuddet om nye el-drevne busser har kun tre kommuner som afsender. Og det faktum har besværliggjort vilkårene - og prisen. Det mener Jesper Kiel (EL), der er formand for Teknik- og Miljøudvalget i Svendborg Kommune:
"Vi havde håbet, at flere kommuner ville være med. Nogen har udtrykt, at de ville vente, andre overvejer stadig biodiesel, hvilket jeg synes, er en dårlig idé. Havde vi stået mere samlet, havde vi stået stærkere, ligesom det ville have givet stordriftsfordele," siger Jesper Kiel til Fyns Amts Avis og fortsætter:
"Jeg havde dog troet, vi kunne få det til en nogenlunde fornuftig pris, fordi sådan var erfaringerne fra Odense og Esbjerg. De har kunnet indføre elbusser til nogenlunde samme pris, som det ellers hidtil havde kostet dem for buskørslen."
Nu skal byrådene finde en anden løsning i forhold til de eksisterende aftaler, og i både Middelfart og Svendborg tyder det på, at deres driftsaftaler forlænges i hvert fald til 2025. Derefter skal en ny, justeret udbudsrunde sættes i gang.
Sidst opdateret: 30/05/2023 - 10:19
Emner: Trafik, Middelfart Kommune, Bus








































