
Tidligere byrådsmedlem i Haderslev Kommune Mogens Rerup er blevet politianmeldt igen af kommunen. - Foto: Privat
Lokalpolitiker er igen blevet politianmeldt af kommunen
Rettet: Fængsel er betinget. Der er ifølge Haderslev Kommune tale om så grov chikane af medarbejdere på rådhuset, at kommunen ser sig nødsaget til at politianmelde det tidligere byrådsmedlem Mogens Rerup. Forrige år blev han dømt for chikane af ansatte på rådhuset.
Udgivet: 30/03/2023
Mogens Rerup, tidligere byrådsmedlem i Haderslev Kommune, blev i landsretten i efteråret idømt 20 dages betinget fængsel for at have chikaneret ansatte på rådhuset i kommunen. Nu har kommunen meldt ham til politiet for igen at chikanere medarbejdere.
Det skriver JydskeVestkysten.
Det er Mogens Rerup selv, der på Facebook har gjort opmærksom på politianmeldelsen, men den bliver bekræftet af direktøren for arbejdsmarked og borgerservice i Haderslev, Birgit Thorup.
"Det handler om, at vi skal sikre et godt og trygt arbejdsmiljø for vores medarbejdere, og når der er nogle grænser, der bliver overskredet, så bliver det anmeldt til politiet. Det gælder ikke kun Mogens Rerup, men alle, der overskrider de grænser," siger Birgit Thorup til JydskeVestkysten.Hun vil ikke gå ind i, hvad præcis Mogens Rerup er politianmeldt for.
Den nu 73-årige Mogens Rerup har gennem flere år arbejdet som partsrepræsentant for sociale klienter og hjulpet dem med at påpege fejl i kommunale afgørelser. Han har som partsrepræsentant kunne bruge sin viden fra et tidligere job som arbejdsmarkedschef i daværende Vojens Kommune.
I vrede over Haderslev Kommunes ageren stillede Mogens Rerup i 2017 op til kommunalvalget og blev valgt ind for Enhedslisten. Han blev imidlertid uenig med andre medlemmer i Enhedslisten og stillede derfor ved kommunalvalget i 2021 op for Alternativet, hvor han ikke blev valgt.
Mogens Rerup skriver på Facebook om politianmeldelsen:
Sidst opdateret: 18/05/2026 - 08:07
Emner: Haderslev Kommune, Chikane







































