
- Foto: Thisted Kommune
Demens skal mødes med venlighed
Udgivet: 24/03/2023
Thisted Kommune har som den foreløbig eneste kommune herhjemme fået sin egen version af det landsdækkende koncept 'Demensvenligt Danmark'. Her kaldes det 'Demensvenligt Thy'.
Forhåbningen er, at konceptet vil medvirke til, at der er konkrete råd til hverdagen. Der er svar på en række spørgsmål, og der er kort vej til hjælp.
Med en ny hjemmeside, og en række kommende tiltag har Thisted Kommune skabt en base for vidensdeling og vejledning for alle i Thy, der på den ene eller den anden måde har demens inde på livet eller møder mennesker med demens i deres arbejde.
"Ingen skal stå alene med demens. Det er noget, vi har sammen, og ansvaret for at skabe et 'Demensvenligt Thy' ligger hos alle. Gennem aktivt medborgerskab kan og skal vi involvere og aktivere hinanden. Med et fælles fundament, håber vi, at synliggøre mulighederne for et godt liv – på trods af demensen," siger Anne Fink, chef for Ældre og Træning i Thisted Kommune, om baggrunden for det nye tiltag.
jornns
Læs mere om tiltaget herSidst opdateret: 23/03/2023 - 12:57
Emner: Ældrepleje, Thisted Kommune








































