
Danmarks første naturpark - Naturpark Åmosen - i Vestsjælland bliver måske udpeget til nationalpark. Det 8.500 hektar store naturområde er specifikt nævnt i regeringsgrundlaget. - Foto: Naturpark Åmosen
Fem naturnationalparker mere kan være på vej
SVM-regeringen lægger op til, at der kan etableres fem naturnationalparker mere, hvor kommunalbestyrelser skal involveres mere i parkernes drift og gennemførelse. Flere nationalparker kan også være på vej.
Udgivet: 19/12/2022
Den nye SVM-regering åbner i regeringsgrundlaget op for, at endnu flere landområder kan blive udpeget til naturnationalparker. Fem flere kan være på vej udover de 15, som allerede er besluttet.
Det fremgår af regeringsgrundlaget 'Ansvar for Danmark'. Heri lægger SVM-regeringen vægt på, at der kommer mere lokalt ejerskab til de store naturnationalparker. Regeringen skriver:
"De 15 besluttede naturnationalparker skal gennemføres, idet lokale kommunalbestyrelser/byråd involveres i parkernes gennemførsel og fremtidige drift."
"Der skal etableres lokale bestyrelser med relevant deltagelse efter inspiration fra organiseringen af de fem nationalparker. Der kan udpeges yderligere op til fem områder, hvor der kan etableres naturnationalparker."
I forbindelse med de 15 besluttede naturnationalparker er der til stadighed diskussion om adgangen til områderne og miljøgevinsterne.
For at skabe flere, store sammenhængende naturområder åbner regeringen også op for etablering af flere nationalparker. SVM-regeringen skriver:
"Der kan endvidere arbejdes på, at der kan udpeges op til tre yderligerenationalparker, f.eks. Åmosen på Vestsjælland med flere."
Sidst opdateret: 19/12/2022 - 09:54
Temaer: SVM-regeringen
Emner: Natur







































