Det går tilbage for kommunerne med at sørge for, at eleverne i skolerne har kompetente lærere i timerne.

Det går tilbage for kommunerne med at sørge for, at eleverne i skolerne har kompetente lærere i timerne. - Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix (arkiv)

Færre timer med uddannede lærere i folkeskolen

Der er blevet færre timer i folkeskolen, hvor læreren er uddannet eller vurderet faglig kompetent til at undervise i det pågældende fag. I flere år gik det ellers fremad med at få linjefags-uddannede til at stå for undervisningen.

Udgivet: 25/10/2022

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Det går ikke så godt for kommunerne med at få fagligt stærke lærere til at stå for undervisningen i skolerne. Faktisk er der sket et fald i antallet af timer, hvor det er en linjefags-uddannet - eller vurderet faglig kompetent - lærer, der står for undervisningen. Det viser en opgørelse fra Danmarks Statistik.

I alle år fra 2013 til 2019 skete en stigning i andelen af timer i folkeskolen afholdt af lærere med det underviste fag som linjefag (formel kompetence) eller af lærere med kompetence vurderet tilsvarende af skolelederen (vurderet kompetence). I 2021 skete der imidlertid et fald sammenlignet med 2019, skriver Danmarks Statistik.

2021 er første gang et fald er observeret i alle de år, hvor tallene har været tilgængelige. Faldet var størst for natur/teknologi samt håndværk og design, hvor andelen faldt med henholdsvis 5,3 og 4,6 procentpoint fra 2019 til 2021.

Det er dog ikke i alle fag, at andelen faldt, idet andelen af idrætstimer med lærere med formel eller vurderet kompetence steg med 1,4 procentpoint i 2021 sammenlignet med 2019.

(Artiklen fortsætter efter grafikken)

null

Kommunale forskelle i fransk og natur/teknologi

Der findes kun mindre geografiske forskelle, når den samlede andel af timer med formel eller vurderet kompetence sammenlignes på tværs af kommunegrupper i 2021. For alle fag var andelen af timer i de fem kommunegrupper mellem 82,8 procent (landkommuner) og 84,6 procent (provinsbykommuner).

Læs også:
Børnehaveklassebørn er mindre skoleparate nu end for fem år siden

Der kan dog observeres forskelle blandt de enkelte fag i 2021. Den største forskel fremgår blandt fransktimerne, hvor 97,4 procent af timerne i landkommuner foregik med lærere med formel eller vurderet kompetence, mens andelen var 83,3 procent blandt provinskommuner.

Også i natur/teknologi fremgår en nævneværdig forskel, idet andelen var 69,5 procent i landkommuner og 59,2 procent i hovedstadskommuner.

Sidst opdateret: 25/10/2022 - 09:31

Emner: Skole, Uddannelse, Danskundervisning

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]