Byråd bør stille krav til de forhold, som de mange nye solcellepaneler bliver produceret under. Det mener Thomas Vedsted Rothman, byrådsmedlem for Nye Borgerlige i Haderslev.

Byråd bør stille krav til de forhold, som de mange nye solcellepaneler bliver produceret under. Det mener Thomas Vedsted Rothman, byrådsmedlem for Nye Borgerlige i Haderslev. - Foto: Privat

Byrådsmedlem: Sig nej i byråd til solpaneler fremstillet af kinesiske slavearbejdere

Kommunerne bør stille krav til arbejdsforholdene hos producenterne af de tusindvis af solpaneler, som sættes op i de her år. Det mener byrådsmedlem fra Nye Borgerlige, som især har blikket rettet mod tvangsarbejde i Kina.

Udgivet: 04/08/2022

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Byrådene siger i de her år ja til den ene solcellepark efter den anden. Men ja'et bør være betinget af, at solpanelerne ikke er fremstillet under slavelignende forhold eller tvangsarbejde.

Det mener kommunalbestyrelsesmedlem for Nye Borgerlige i Haderslev Thomas Vedsted Rothman.

Ifølge JydskeVestkysten fremsætter Thomas Vedsted Rothman på førstkommende kommunalbestyrelsesmøde 30. august et medlemsinitiativ. Det går ud på, at Haderslev Kommune skal stille krav til leverandører af solcellepaneler om dokumentation for, at alle nye solpaneler, som ønskes opstillet i Haderslev kommune, er produceret uden brug af tvangsarbejde eller andet arbejde under slavelignende forhold.

Initiativet kommer, fordi Thomas Vedsted Rothman har set TV 2-programmet Operation X 'Solcellernes Skyggeside'. Heri skildres det, hvordan solceller anvendt i Danmark er blevet fremstillet i det vestlige Kina i Xinjiang-provinsen, som er hjemsted for det muslimske Uighur-mindretal. Det er blevet dokumenteret, at uighurerne over de seneste år blevet interneret i lejre og presset til tvangsarbejde – herunder udvinding og bearbejdning af råmaterialer til solcellepaneler.

"Jeg så udsendelsen én gang, og så én gang til. Det er utroligt, at ingen gør noget, hverken Energiministeriet eller regeringen. Ikke det fjerneste lille skvulp i havet har der været ovenpå den udsendelse. Det er helt forfærdeligt," siger Thomas Vedsted Rothman til JydskeVestkysten.

Kina er meget dominerende på verdensmarkedet for solceller, således menes cirka 80 procent af alle solpaneler at være produceret i Kina. Men Thomas Vedsted Rothman mener godt, at man kan finde andre leverandører, der har styr på arbejdsforholdene.

"Der må være andre leverandører fra andre dele af Kina eller Japan og Indonesien. Kommunen kan ikke bestemme fabrikatet, men vi kan kræve, at fremstillingen er sket under menneskeværdige forhold," Thomas Vedsted Rothman til JydskeVestkysten.

Læs også:
Forening: Byråd giver alt for ofte grønt lys til solcelleparker

Sidst opdateret: 04/08/2022 - 06:34

Emner: Klima, Arbejdsmiljø, Haderslev Kommune, Etik, Solceller

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]