Finansminister Nicolai Wammen (S), sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen (S) forhandler med regionerne og kommunerne i 2023.

Finansminister Nicolai Wammen (S), sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen (S) forhandler med regionerne og kommunerne i 2023. - Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Wammen vil hæve tilskuddet til kommunerne med 1,25 mia. kr.

Regeringen vil bruge 1,25 mia. kr. på at sikre, at kommunerne i 2023 får dækket udgifterne til flere børn og ældre. Men der skal holdes igen med byggeprojekter og eksterne konsulenter, siger finansministeren lige før økonomiforhandlinger.

Udgivet: 10/05/2022

Del artiklen:

Inflationen ryger i vejret, og krigen i Ukraine koster, så det bliver nødvendigt at prioritere skarpt, lyder indgangsbønnen fra finansminister Nicolai Wammen (S) før et møde tirsdag med Danske Regioner og KL (Kommunernes Landsforening).

Der skal blandt andet holdes igen med konsulenter og byggeprojekter, tilføjer ministeren, som skal drøfte de forestående forhandlinger om kommunernes og regionernes økonomi for 2023 med KL og regionerne.

- Dansk økonomi er ramt af Putins invasion, siger Wammen.

- Disse forhandlinger kommer til at stå i Ukraines tegn.

Regeringen lægger op til at hæve tilskuddet til kommunerne med 1,25 milliarder kroner. For regionerne vil det blive en milliard kroner.

- For regeringen er det vigtigt i forhold til både kommuner og regioner, at når der kommer flere børn og ældre, og det gør der heldigvis, så følger pengene med, siger Wammen.

Men med de stigende udgifter er der ikke midler til store armbevægelser. Tværtimod.

- Så vi siger samtidig, at det er tider, hvor vi er nødt til at prioritere skarpt. Vi må se på, hvad vi i øvrigt kan gøre i fællesskab. Vi vil gerne, at de kigger på konsulentbesparelser, så man kan bruge det på velfærd i stedet for eksterne konsulenter, siger Wammen.

Også anlægsprojekterne bør man lægge en dæmper på.

- Der skal være en lavere anlægsramme for både kommuner og regioner. Vi er nødt til at prioritere skarpt, så må vi se på, hvad vi i øvrigt kan gøre, siger Nicolai Wammen.

Begrundelsen er, at byggesektoren er "meget, meget varm" i øjeblikket. Det betyder høje priser.

- Man får ikke ret meget for pengene. Vi kan presse på inflationen ved at have for høj en anlægsramme, siger Wammen.

Men han har også en anden begrundelse. Den grønne omstilling. Regeringen går efter, at Danmark skal blive fri af russisk gas, og der vil det være godt at skrue lidt ned for blusset på anlæg.

Læs også:
Regeringen vil gøre anlægsrammen grøn

/ritzau/

Sidst opdateret: 10/05/2022 - 11:52

Temaer: Økonomiaftale

Emner: KL - Kommunernes Landsforening, Nicolai Wammen (S), finansminister

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]