Det var her på B.B. King's Blues Club i Nashville, at nu tiltalte Søren Søndergaard Kjær spiste en middag med andre kommunaldirektører. Han fik dobbelt-refunderet nogle af udgifterne. - Foto: B.B. King's Blues Club
Kommunaldirektørernes lidt for dyre middag
En fratrådt kommunaldirektør i Sorø Kommune er nu tiltalt for at have misbrugt et kommunalt kreditkort. Her kan du læse om en glad aften i Nashville, hvor han sammen med andre kommunaldirektører var på en god restaurant - på mere end skatteborgernes regning.
Udgivet: 16/02/2022
Danske kommunaldirektører får en gang imellem mulighed for at komme til udlandet og blive inspireret ved at møde kommunaldirektør-kolleger fra hele verden. I oktober 2019 var en flok danske kommunaldirektører således i Nashville, USA. Blandt dem var nu tiltalte og fratrådte kommunaldirektør i Sorø Kommune Søren Søndergaard Kjær.
Konferencen i Nashville, som ligger i den sydlige i delstat Tennessee, blev afholdt i efterårsdagene 18. til 23. oktober. Det fremgår det af en aktindsigt, som NB-Kommune har fået. En af aftenerne gik nu anklagede Søren S. Kjær på en af musikbyens gode restauranter B.B. King's Blues Club.
Her spiste Søren S. Kjær sammen med mindst tre andre kommunaldirektører en god middag. Flere af dem havde angiveligt kærester/hustruer med. Hovedpersonen selv spiste tacoskal med rejesmag, hummus og en slags hotdog. Hertil drak han hvidvin - Chardonnay.
Den daværende kommunaldirektør fra Greve Kommune, Claus Thykjær, var angiveligt også med den aften på B.B. King's Blues Club. Han er interessant, fordi han blev fyret fra Greve Kommune i 2021 for at have rodet rundt i sin brug af eget kreditkort og kommunens kreditkort.
Opgav ikke reelle udgifter
Da middagen var færdig ved syv-tiden - regningen er stemplet kl. 19:25 - tilbød Søren S. Kjær at betale hele regningen. De andre deltagere kunne så overføre deres del af regningen til ham - eller blot give ham kontanter derfor.
Da Søren S. Kjær kom hjem fra konferencen, lod han Sorø Kommune betale for HELE den store middag på B.B. King's Blues Club. Og på den måde kunne han så stikke de andre deltageres bidrag - givet direkte til ham - i egen lomme.
Da DR søgte om aktindsigt i Søren S. Kjærs brug af det kommunalt betalte Mastercard, valgte han i august 2020 at betale alle pengene for middagen på restauranten tilbage til kommunekassen.
Han betalte ligeledes penge tilbage for deltagelse i en koncert - sammen med fem andre - i Nashville. Koncerten var med med guitaristerne og sangerne R. L. Boyce og Jason Isbell.
Alt i alt betalte Søren Søndergaard Kjær 18. august 2020 6.751 kr. tilbage til kommunekassen i Sorø. Samtidig erkendte han, at udgifterne var at betragte som private og ikke officielle udgifter. Det fremgår af en aktindsigt, som NB-Kommune har fået.
Sidst opdateret: 16/02/2022 - 18:26
Emner: Administration, Kriminalitet, Sorø Kommune, Forvaltning, Kommunaldirektør, KOMDIR - Kommunaldirektørforeningen i Danmark










































