
Der er nu ti nye anbefalinger til, hvad man som kommune kan gøre for bedre at hjælpe blandt andre psykisk syge misbrugere. - Foto: Ólafur Steinar Gestsson/Ritzau (modelfoto)
Ti nye anbefalinger på omstridt område
Psykisk og fysisk handicappede udgør en stigende udfordring i de fleste kommuner. Nu har et opgaveudvalg i en kommune gransket det specialiserede socialområde og barsler med ti anbefalinger.
Udgivet: 28/09/2021
Man skal holde fast i de nuværende strategier. Og den tidlige rådgivende indsats skal styrkes yderligere.
Det er to af i alt ti anbefalinger, som et opgaveudvalg i nordsjællandske Allerød Kommune kommer med på det specialiserede socialområde. Udvalget har siden august 2020 gransket, hvad kommunen kan gøre for både at give borgere den rette hjælp og samtidig forebygge stor udgiftsstigninger. Det er der kommet en 28 siders rapport ud af, hvori man finder ti anbefalinger:
Ti bud
- Tag udgangspunkt i de nuværende strategier
- Skab sammenhæng på tværs og følg op
- Fokusér på styrker, motivation og egen handlekraft
- Arbejd med løsninger på tværs
- Brug viden i udviklingen af området
- Forsæt med at udvikle på opfattelsen af, hvad en inkluderende kommune betyder
- Styrk den tidlige rådgivende indsats yderligere
- Nedsæt et advisory board, der arbejder med udviklingen
- Gå i dialog med regionen og de praktiserende læger om stigningen i diagnoser
- Byrådet skal tage ansvar for udviklingen
De 10 anbefalinger er ifølge kommunen udarbejdet med afsæt i et omfattende vidensgrundlag med data fra eksperter inden for civilsamfund, forskning og erfaringer fra andre relevante kommuner, samt fra dialog med kommunale medarbejdere, forældre og civilsamfundsorganisationer.
Opgaveudvalget understreger, at det "finder det vigtigt at tage afsæt i kommunens inkluderende tilgang. Ikke kun som metode, men som det afgørende fundament for børn og unges mulighed for at trives og udvikle sig i sunde mangfoldige fællesskaber. Der er tale om
en opgave, der kun lykkes i et samarbejde mellem alle aktører omkring fællesskaberne."
Anbefalingerne er overleveret til Børne- og Skoleudvalget og Social-, Velfærds- og Beskæftigelsesudvalget.
Af rapporten fra opgaveudvalget fremgår, at Allerød Kommune ligesom næsten alle andre kommuner kigger ind i markant større udgifter på det specialiserede socialområde, hvis man ikke sætter ind præventivt. Alene i Allerød viser en økonomisk fremskrivning, at udgifterne på de specialiserede socialområder frem mod 2028 vil stige med 50 mio. kr., hvis udviklingen fra 2013 frem mod i dag fortsætter uændret.
Sidst opdateret: 28/09/2021 - 11:50
Emner: Allerød Kommune, Det specialiserede socialområde, Handicappede









































