
Flere kommuner forsøger ihærdigt at få flere til at lade sig vaccinere i områder med hidtil lav tilslutning til vaccination. - Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix (arkiv)
Kommuner anstrenger sig for at få flere vaccineret
For at få flere vaccineret mod corona opretter kommuner drop-in-steder eller fjerner krav om tidsbestilling. Erfaringer fra især ét sted har gjort en forskel.
Udgivet: 17/08/2021
Adskillige kommuner forsøger nu at gøre det endnu nemmere og hurtigere at blive vaccineret mod corona. Gode erfaringer fra blandt andre indvandrerbydelen Tingbjerg i København fremmer kommuners arbejde for at få flere med på vaccine-toget.
I Vejle Kommune tilbyder man vaccination uden tidsbestilling. På Ærø lavede man en ekstra vaccinationsdag tidligere på sommeren. Det er blot nogle eksempler på, hvad kommuner gør i samarbejde med regionerne for at få flere til at acceptere prik mod corona-virusen.
I kommunerne Rødovre og København forsøger man med midlertidige vaccinations-steder at blive synlige og gøre det nemt at blive vaccineret.
I Københavns Kommune har man således i denne uge 33 og i næste uge (34) åbnet for vaccinationer ni midlertidige steder i samarbejde med Region Hovedstaden og Sundhedsstyrelsen. Her kan folk uden tidsbestilling møde ind og blive vaccineret.
De ni steder ligger i områder, hvor tilslutningen til vaccinerne har været forholdsvis lave. I København er det typisk i områder med forholdsvis mange indvandrere og/eller socialt boligbyggeri.
Eksempler på drop-in vaccinationssteder i København finder man i Mjølnerparken, Lundtoftegade, Blågården og Sydhavnen.
Vaccinations-indsatsen i hovedstadsområdet hænger sammen med især gode erfaringer fra Tingbjerg, som ligger i nordvest med forholdsvis mange mennesker med anden etnisk baggrund end dansk. Her gjorde et drop-in vaccinationssted, at knapt 2.400 borgere blev vaccineret løbet af tre uger.
"Jeg er rigtig glad for, at så mange borgere i Tingbjerg brugte det lokale pop-up vaccinationstilbud, hvor jeg selv var ude og vaccinere," sagde direktøren for Sundhedsstyrelsen Søren Brostrøm begejstret efter indsatsen i bydelen.
Regioner og Sundhedsstyrelsen har ved flere lejligheder gjort opmærksom på, at de gerne hører fra kommuner, der ønsker at gøre noget ekstra for at få flere vaccineret.
Sidst opdateret: 17/08/2021 - 05:47
Emner: Københavns Kommune, coronakrise, sundhed








































