Ved den private udbyder Practio står frivillige i kø til at blive vaccineret med en vaccine fra enten Johnson & Johnson eller AstraZeneca, som ellers begge er blevet taget ud af det danske vaccineprogram. (Arkivfoto)

Ved den private udbyder Practio står frivillige i kø til at blive vaccineret med en vaccine fra enten Johnson & Johnson eller AstraZeneca, som ellers begge er blevet taget ud af det danske vaccineprogram. (Arkivfoto) - Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix

FAKTA: Danmark halvvejs igennem vaccinationskalender

Det er nu halvdelen af dem over 16 år, som har fået første stik med en covid-19-vaccine.

Udgivet: 08/06/2021

Sponsor Billede

Del artiklen:

Halvdelen af alle danskere over 16 år har nu fået et stik med en vaccine mod coronavirus. Det skriver sundhedsminister Magnus Heunicke (S) tirsdag på Twitter.

Siden mandag har 21.318 personer modtaget deres andet stik med en vaccine eller er blevet stukket første gang med vaccinen fra Johnson & Johnson.

Johnson & Johnson-vaccinen kræver kun ét stik, og de 21.318 er dermed færdigvaccinerede.

Dermed er det nu 1,39 millioner – svarende til 23,8 procent af den danske befolkning – der kan kalde sig færdigvaccinerede mod covid-19.

I alt 2,44 millioner har fået første stik. Det svarer til 41,8 procent af den danske befolkning.

Her kan du se, hvordan vaccinationerne fordeler sig regionalt. I parentes er angivet, hvor stor en andel af indbyggerne i regionen der er tale om:

* Region Hovedstaden: 756.051 personer har påbegyndt vaccination (40,7 procent af regionens borgere).

Færdigvaccinerede: 438.142 (23,6).

* Region Midtjylland: 535.082 (40,1).

Færdigvaccinerede: 304.152 (22,8).

* Region Nordjylland: 239.956 (40,7).

Færdigvaccinerede: 141.987 (24,1).

* Region Sjælland: 397.752 (47,3).

Færdigvaccinerede: 210.653 (25,1).

* Region Syddanmark: 515.792 (42,1).

Færdigvaccinerede: 295.443 (24,1).

I øjeblikket bliver vacciner kun tilbudt personer over 16 år. SSI opgør alligevel andelen af vaccinerede i forhold til hele befolkningen, fordi man ønsker at vurdere, hvor tæt man er på flokimmunitet.

Desuden forventes vacciner på et tidspunkt at blive tilbudt til yngre aldersgrupper.

Opgørelsen medregner kun de vaccinerede borgere, som stadig er i live og har bopæl i Danmark.

Bemærk, at antallet af personer, der har fået første stik, også omfatter dem, der har færdiggjort vaccinationen.

SSI gør opmærksom på, at der kan være en forsinkelse i registreringen af de givne vacciner.

Kilde: Statens Serum Institut.

/ritzau/

Sidst opdateret: 04/08/2021 - 09:21

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]