En taskforce skulle hjælpe 111 minkavlere i Holstebro Kommune videre i livet, men det klarede de selv.

En taskforce skulle hjælpe 111 minkavlere i Holstebro Kommune videre i livet, men det klarede de selv. - Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix (Arkiv)

Ordning til millioner skulle hjælpe minkavlere - men de har klaret sig selv

For et halvt år siden blev der i Holstebro oprettet en taskforce, der skulle hjælpe arbejdsløse minkavlere tilbage på arbejdsmarkedet. Men det har været taskforcen, der har stået uden arbejde.

Udgivet: 28/04/2021

Sponseret af

Citathistorie fra andet medie

Journalist

Del artiklen:

På jobcentret i Holstebro er de klar. Men de venter forgæves.

Det handler om en nedsat taskforce, der skal hjælpe de 111 minkavlere i Holstebro Kommune videre i et nyt job, da de for et halvt år siden måtte måtte aflive alle deres dyr og dermed stod uden arbejde.

Det skriver TV Midt/Vest.

Fire medarbejdere på jobcentret skulle varetage opgaven og hjælpe de arbejdsløse minkavlere tilbage på arbejdsmarkedet. To millioner kroner blev tildelt fra staten til at løse udfordringen.

Men realiteten har været, at det snarere har være de fire medarbejdere fra jobcentret, der har stået uden arbejde. De fleste minkavlere har nemlig selv været i stand til at finde nye jobs.

- I bagklogskabets klare lys kan vi godt sige, at vi har haft for stor bemanding til den her opgave, fordi vi har fået så få henvendelser, lyder det fra Birgitte Frydensbjerg fra jobcentret i Holstebro.

Taskforcen blev skudt i gang på et møde på rådhuset for et halvt år siden med borgmester H.C. Østerby i spidsen. Dengang lød det fra borgmesteren:

- Der er en tomhed. Hvad er det, minkavlerne skal nu? Hvad byder fremtiden?

Selvom man på mødet vurderede minkavlerne som værende kompetente og arbejdsomme folk, så mente man alligevel, at det var nødvendigt med en hjælpende hånd til avlerne.

Men der er ikke blevet brugt en eneste krone af de to millioner, der var afsat til projektet. Det bekræfter Birgitte Frydensbjerg, der har været en af de fire medarbejdere på jobcentret, der skulle hjælpe de arbejdsløse avlere.

- Det tyder på, at minkavlerne har været herre i eget liv og taget deres egen skæbne i hænderne, siger Birgitte Frydensbjerg til TV Midt/Vest.

Selvom minkavlerne på egen hånd er strøget tilbage på arbejdsmarkedet, så står taskforcen til rådighed en rum tid endnu.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:38

Emner: Erhvervsliv

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]