Sønderborg Kommune og FOA kan ikke blive enige om betaling til dagplejere, der under coronakrisen skal gøre ekstra rent i hjemmet. (Arkiv)

Sønderborg Kommune og FOA kan ikke blive enige om betaling til dagplejere, der under coronakrisen skal gøre ekstra rent i hjemmet. (Arkiv) - Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

FOA: Dagplejere arbejder gratis for kommunen

Dagplejerne i Sønderborg Kommune arbejder hver dag en time gratis med rengøringen, og det er ikke rimeligt, mener fagforbundet FOA. Kommunens politikere vil ikke blande sig.

Udgivet: 12/08/2020

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

Med corona-truslen hængende som en evig bekymring er rengøring af kommunernes ejendomme, skoler og institutioner blevet en vigtig brik i kampen mod yderligere udbredelse af virussen.

Det samme gælder i dagplejen, som skal følge de anvisninger om ekstra rengøring, sundhedsmyndighederne definerer.

Derfor har de fleste kommuner lavet lokale aftaler med fagforeningerne om, at der skal arbejdes mere for at rengøre grundigere.

Men i Sønderborg Kommune mener forbundet FOA, at dagplejerne arbejder uden at få løn for det ekstraarbejde, de skal udføre. Det skriver JydskeVestkysten.

Forbundet har ifølge sektorformand Gitte Mikkelsen fra FOA ikke nået til enighed om en aftale med Sønderborg Kommune:

“Man kan fint bruge en million på Tour de France, men man kan ikke nå til enighed med os om en aftale om, hvad vi skal have for det ekstra arbejde, siger Gitte Mikkelsen til avisen og fortsætter.

Hun mener, at dagplejerne cirka gør en time ekstra rent om dagen udover de 48 timer, de er ansat til.

“Det er ikke muligt, at man kan få løn for det overarbejde, som man har. Derfor har vi foreslået, at de skal afspadsere det ekstra arbejde, som dagplejerne har,” siger Gitte Mikkelsen til JydskeVestkysten og foreslår en dags afspadsering om måneden.

Kommunens politikere vil ikke blande sig i tvisten. næstformand for børne- og undervisningsudvalgets næstformand, Jesper Smaling (S), siger til JydskeVestkysten:

“Vi kan som politikere ikke blande os, når det er en sag mellem arbejdsgiver og arbejdstager. Jeg håber selvfølgelig, at man kan finde en løsning,” siger Jesper Smaling.

Avisen har forgæves forsøgt at indhente en kommentar fra kommunens forvaltning.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:30

Emner: Arbejdsmiljø, Administration, FOA, Sønderborg Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]