De 98 kommuner kan se frem til at få dækket de ekstra udgifter, som er opstået som følge af udbruddet af coronavirus. Her ses Jacob Bundsgaard, der er formand for Kommunernes Landsforening (KL). (Arkivfoto)

De 98 kommuner kan se frem til at få dækket de ekstra udgifter, som er opstået som følge af udbruddet af coronavirus. Her ses Jacob Bundsgaard, der er formand for Kommunernes Landsforening (KL). (Arkivfoto) - Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Kommuner får 8,9 milliarder kroner ekstra efter corona

Kommunerne har blandt andet haft udgifter til værnemidler og ekstra rengøring i forbindelse med virusudbrud.

Udgivet: 01/07/2020

Del artiklen:

På grund af coronasituationen får kommunerne ekstraordinært udbetalt 8,9 milliarder kroner 1. september.

Det oplyser Social- og Indenrigsministeriet i en pressemeddelelse.

Social- og indenrigsminister Astrid Krag (S) udtaler:

– Kommunerne har i år blandt andet haft udgifter til ekstra personale, værnemidler, ekstra rengøring og flere ledige, og det skal ikke betyde ringere ældrepleje, dårligere rammer i daginstitutionerne eller forringet velfærd i øvrigt.

/ritzau/

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:30

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]