
Danske Kulturbestyrelser vil nu med hjælp fra Augustinusfonden, Det Obelske Familiefond og Realdania for at skabe over konsekvensen af coronakrisen i kulturbranchen og bygge modstandskraft inden næste krise. - Foto: Danske Kulturbestyrelser
Kulturlivet forbereder sig på kommende kriser
Hvad er det store billede af udfordringer og risici i kulturlivet? Hvad kan man gøre for at komme så godt ud af krisen som muligt? De spørgsmål vil Danske Kulturbestyrelser finde svar på i et nyt projekt.
Udgivet: 29/05/2020
Coronakrisen har efterladt ødelæggende spor i kulturbranchen og nogle museer står med gevaldige økonomiske udfordringer i form af likviditets- og genopretningsproblemer. Men der mangler det store samlende overblik og det forsøger Danske Kulturbestyrelser nu med hjælp fra Augustinusfonden, Det Obelske Familiefond og Realdania at skabe.
"Vi håber også at kunne levere råd og anbefalinger for fremtiden på den baggrund," skriver Finn Schumacker, formand for Danske Kulturbestyrelser, i sin blog.
Danske Kulturbestyrelser har igangsat projektet Kulturlivets Største Udfordringer, som skal tage temperaturen på tværs af kultursektorerne.
Projektet skal skabe vidensdeling, inspiration og anbefalinger for ledelserne på kulturinstitutionerne. På længere sigt skal det skabe kapacitetsudvikling og modstandskraft gennem læringsopsamling om ledelsesprocesser og godt bestyrelsesarbejde på tværs af genrer og institutionstyper.
Kulturlivets Største Udfordringer udføres i samarbejde med Søren Mikael Rasmussen, Rasmussen&Marker, og Susanne Justesen, Innoversity CPH, og med en styregruppe af ledelses- og forskningskompetencer i kulturlivet.
Input fra hele kultursektoren
I juni vil ledere og bestyrelsesformænd i hele kultursektoren modtaget et spørgeskema.
"Vi håber at alle vil bruge nogle stunder på at videregive deres viden og opfattelse af situationen til gavn for alle andre," siger Finn Schumacker.
I følge Danske Kulturbestyrelser skal projektet være færdigt i august 2020 og munde ud i:
- En grundig analyse af på tværs af kulturlivet og en identifikation af de største udfordringer under coronakrisen
- Et antal anvendelsesorienterede anbefalinger, metoder og værktøjer for de ovenstående problemområder på kort sigt og på længere sigt.
- En rapportering om ledelses- og styringsprocesserne i krisesituationen, der skal anvendes til kapacitetsopbygning i kultursektoren i fremtiden.
- En nyttig og levende formidlingsindsats for hele kultursektoren, gennem workshops, hjemmeside og updates, der skal kunne omsættes til konkret handling og dermed styrke kultursektoren til glæde for dens brugere
"I første omgang inteviewer vi 40 direktører og bestyrelsesformænd. Vi taler med brancheorganisationerne, Slots- og Kulturstyrelsen m.fl. om deres iagttagelser af udfordringerne", siger Finn Schumacker.
Danske Kulturstyrelser vil invitere til workshops og byde på forskellige former for formidling af resultaterne, når de kommer fra midten af august.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:29












































