Regeringens målsætning om at flytte statslige arbejdspladser ud i landet går mildest talt den forkerte vej, konstaterer Steffen Damsgaard formand for Landdistrikternes Fællesråd. Denne gang er det Fiskeristyrelsen, som alligevel ikke bliver rykket tættere på dem, det hele handler om.

Regeringens målsætning om at flytte statslige arbejdspladser ud i landet går mildest talt den forkerte vej, konstaterer Steffen Damsgaard formand for Landdistrikternes Fællesråd. Denne gang er det Fiskeristyrelsen, som alligevel ikke bliver rykket tættere på dem, det hele handler om. - Foto: Free

Regeringen dropper planer om at udflytte 250 arbejdspladser

Danmarks største fiskeriregion får ikke lov at huse Fiskeristyrelsen alligevel. Det sker i kølvandet på at man også centralisere Ankestyrelsen.

Udgivet: 24/02/2020

Del artiklen:

Der bliver ikke noget af at rykke Fiskeristyrelsen til Nordjylland alligevel. Det på trods af at den nuværende forvaltning har fået stor kritik.

Det oplyser Regeringen til FødevareWatch fredag. Socialdemokratiet havde ellers selv foreslået at rykke styrelsen fra hovedstaden ud i landet og tættere på de fiskere og det erhverv, som de skal holde øje med og vejlede.

Fiskeristyrelsens afdeling med godt 250 medarbejdere, var allerede tiltænkt flyttet under den tidligere VLAK-regering, men grundet sager om Fiskeristyrelsens administration og håndtering af kvoter, blev planerne udsat. Og nu forsvandt udsigten så helt til, at det kommer til at ske.

Simon Kollerup (S), der på daværende tidspunkt var fiskeriordfører, argumenterede i 2017 for, at det eneste rigtige var at flytte Fiskeristyrelsen til det mest oplagte sted i Danmark, Nordjylland, der er Danmarks største fiskeregion og en garanti for, at folk også ved noget om - ja - fisk og fiskeri.

Desuden pegede den daværende fiskeriordfører på, at med Aalborg Universitet i regionen, var en placering i Nordjylland også et godt udgangspunkt for at anskaffe de nødvendige juridiske kompetencer. Men i dag har piben altså fået en anden lyd.

Det vækker dyb skuffelse hos formanden for Landdistrikterne

"Det er en utrolig trist og skuffende nyhed, at regeringen ikke holder fast i de ambitioner, de havde om at flytte flere af de statslige styrelser og institutioner. 250 arbejdspladser vil have meget stor betydning for Nordjylland," siger Steffen Damsgaard, der der formand for Landdistrikternes Fællesråd. Og tilføjer:

"Og så er logikken ikke forsvundet fra argumentet dengang: Hvorfor have kontrolinstansen liggende så langt fra de implicerede, mens viden om og håndteringen af fisk og fiskeindustrien er i Nordjylland? Det er ganske enkelt for dårligt."

I et svar til Fødevarewatch underskrevet af Fødevareminister Mogens Jensen (S), står beslutningen således begrundet med:

"Der er igangsat et omfattende arbejde med en genopretning af Fiskeristyrelsen som følge af kritikken fra blandt andet Rigsrevisionen og Kammeradvokaten af forvaltningen på fiskeriområdet. Arbejdet er fortsat i gang, og det er en opgave, som regeringen tager meget alvorligt. Derfor har regeringen ingen aktuelle planer om en udflytning af Fiskeristyrelsen."

Ifølge formanden for Landdistrikternes Fællesråd er statslige arbejdspladser uden for hovedstadsområdet er ét af flere virkemidler for at skabe et land i balance og sikre vækst og udvikling i hele landet.

Ifølge ham burde Fiskeriminister Mogens Jensen have fastholdt, at Fiskeristyrelsen på sigt skulle flytte ud af hovedstaden for at sende et klart signal om regeringens mål for bl.a. Fiskeristyrelsen og statslige arbejdspladser.

Centralisering af statslige styrelser

Sagen med Fiskeristyrelsen kommer i kølvandet på at social- og indenrigsminister Astrid Krag (S) har beslutte sig for at centralisere Ankestyrelsen i hovedstaden og Ålborg.

Ankestyrelsen, har hidtil ligget i Ringsted, Aalborg og København.

Konkret flytter cirka 20 årsværk fra Ringsted, når Ankestyrelsens lejemål i Ringsted ophører 1. marts.

Til Sjælandske medier har Astrid Krag udtalt at man har besluttet, at samle opgaver under Ankestyrelsen i bl.a. København, fordi man ønsker at frigøre ressourcer til at nedbringe sagsbehandlingstiden til gavn for borgerne.

Både centraliseringen af Ankestyrelsen og den manglende udflytning af Firkseristyrelsen sker selvom Socialdemokratiet i deres nærhedsudspil havde lovet at færdiggøre de planlagte flytninger af statslige arbejdspladser og løbende vurdere nye.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:26

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]