Borgmester Karina Vincentz i Odsherred Kommune vil bringe borgerne tættere på beslutningsprocessen, når der skal lægges budgetter.

Borgmester Karina Vincentz i Odsherred Kommune vil bringe borgerne tættere på beslutningsprocessen, når der skal lægges budgetter. - Foto: Privat / Facebook

Borgmester: Borgerne skal være med i budgetprocessen

I Odsherred Kommune vil man fremover tage borgerne med på råd, inden budgettet endeligt godkendes i byrådet. Forslaget er borgmesterens, og hun vil også øge de enkelte byrådsmedlemmers budget-indflydelse.

Udgivet: 24/05/2022

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

I flere kommuner bliver det mere udbredt, at borgerne inddrages i de politiske beslutninger langt tidligere i processerne, end det hidtil har været kutyme.

Borgerinddragelsen skal fremover også gælde budgetlægningen allerede efter førstebehandlingen i byrådssalen i nordvestsjællandske Odsherred Kommune. Det mener kommunens borgmester Karina Vincentz fra lokallisten Nyt Odsherred.

Det skriver Sjællandske Medier.

Hendes forslag er blevet godkendt af byrådets gruppeformænd med solidt flertal forrige uge, og det glæder borgmesteren, som mener, at det vil give borgere, foreninger, ansatte og virksomheder en mere reel mulighed for at få indflydelse:

"Den budgetproces, der har været i Odsherred i mange år har fået en del kritik fra borgerne, fordi man har lavet budgettet og blandet blod på det politisk, inden man har haft det i høring. Og så er der sjældent blevet ændret i det," siger Karina Vincentz til Sjællandske Medier.

Læs også:
Ny analyse: Demokratiet har det bedst i mindre kommuner

Konkret skal det foregå på den måde, at der holdes et åbent borgermøde eller høring i byrådssalen, som samtidig bliver vist på byrådets tv-kanal på kommunens hjemmeside. Her kan partierne fremlægge deres ønsker og prioriteringer. På kommunens facebookside kan borgerne undervejs stille spørgsmål og kommentere på forhandlingerne.

Der skal ligeledes udarbejdes et katalog over, hvordan de forskellige forslag skal finansieres - også dette skal borgerne kunne kommentere på, inden budgettet endeligt vedtages.

Et andet nyt tiltag er større indflydelse til de enkelte byrådsmedlemmer. Tidligere har det været kredsen af gruppeformænd, der har vedtaget budgettet. Nu lægger borgmesteren op til, at det fremover er hele byrådet, der deltager i beslutningsprocessen:

"Det er min ambition, at vi kan nå til enighed om budgettet. Om ikke andet får alle 25 byrådsmedlemmer et meget større ejerskab på det budget, der bliver lavet," siger Karina Vincentz til Sjællandske Medier.

Sidst opdateret: 23/05/2022 - 22:07

Temaer: Budgetter

Emner: Budget, Odsherred Kommune, Borgerinddragelse

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]