Politikerne på Københavns Rådhus har enstemmigt besluttet at opføre en pavillon-by på Amager trods forurenende naboer.

Politikerne på Københavns Rådhus har enstemmigt besluttet at opføre en pavillon-by på Amager trods forurenende naboer. - Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix (Arkiv)

Kommune vedtager etablering af flygtninge-by

I går, torsdag, vedtog Københavns borgerrepræsentation, at der skal opføres en pavillon-by på på Amager. Udgifterne for flygtningebyen, der skal huse 330 ukrainske flygtninge, løber op i 71 mio. kr..

Udgivet: 08/04/2022

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

Snart skyder en mindre by op af pavilloner op på Amager Strandvej i København, der skal være midlertidig hjem for i første omgang op til 330 ukrainske flygtninge. Foruden boliger skal der være rekreative områder samt daginstitution.

Det har Københavns Borgerrepræsentation endelig besluttet på et møde torsdag, og alle partier støtter op om forslaget.

De nye pavillon-boliger på Amager Strandvej kommer til at ligge indenfor en såkaldt risikozone fra Prøvestenen - også kaldet Benzinøen - hvor der blandt andet bliver opbevaret brændstof. Og det er netop placeringen her, at naboer til området har givet udtryk for, at grunden kan være forurenet.

Men beskæftigelses- og integrationsborgmester i Københavns Kommune, Jens-Kristian Lütken (V) siger, at kommunen ikke havde andre muligheder:

"Vi har brug for hurtigt at opføre noget til de mange fordrevne ukrainere, og derfor skulle vi finde ledige grunde, som kommunen råder over. Jeg synes det er en fornuftig placering, for her kan vi relativt hurtigt få opført boliger til ukrainerne," siger Jens-Kristian Lütken til TV2 Lorry.

Læs også:
Regeringen vil etablere 'ukrainerbyer' til de flygtende

Lars Weiss (S) forstår godt bekymringen i forhold til grunden. Han siger til TV2 Lorry, at borgerrepræsentationen tidligere har fået undersøgt, om der kunne opføres en ny skole på området, hvilket ikke kunne lade sig gøre på grund af placeringen tæt på Benzinøen:

"Men vi står i en situation, hvor et tusindtalligt antal flygtninge er på vej til København, og de skal have tag over hovedet. Vi kommer til at søge ud i alle tænkelige og utænkelige metoder for at skaffe ukrainerne midlertidig tag over hovedet," siger Lars Weiss, som ikke vil afvise, at der som med de bosniske flygtninge i 1990'erne etableres et hotelskib i byens havn på et tidspunkt.

Boligerne, der kan stå klar i juli, kommer til at koste kommunen 71 millioner kroner over en treårig periode.

Sidst opdateret: 08/04/2022 - 11:34

Emner: Københavns Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]