
- Foto: Rebild Kommune
Samlet byråd i Rebild lander budget med fokus på børn og beredskab
Udgivet: 18/09/2025
I endnu en kommune er der bred opbakning til den nye budgetaftale. Rebild har indgået en aftale for 2026, der fokuserer på dagtilbud, skoler, cybersikkerhed, beredskab og anlæg.
Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
“Det er en god budgetaftale for hele kommunen. Jeg vil gerne takke samtlige byrådsmedlemmer for at være gået konstruktivt ind i forhandlingerne og for at tage et samlet ansvar for kommunens økonomi og udvikling. Det er en stor styrke, at hele byrådet står bag aftalen," siger borgmester i Rebild Kommune, Jesper Greth (V).
Der afsættes blandt andet 1,5 millioner kroner til flere uddannede pædagoger, og der tilføres også 3,3 millioner kroner til at sikre økonomisk balance i dagplejen.
Med budgetaftalen sætter man også midler af til at styrke inklusionen i folkeskolerne.
I 2026 bliver der afsat 1,8 millioner kroner til styrkelse af kommunens cybersikkerhed, herefter afsættes der 2,5 millioner kroner årligt til driften.
800.000 kroner går til at investere i sikkerhed, robusthed og kriseberedskab .
Se andre kommuners budgetforlig her: https://www.nb-kommune.dk/temaer/budget-2026
AØM
Sidst opdateret: 29/09/2025 - 14:23
Temaer: Budget 2026













































