Miljøminister Magnus Heunicke (S) har samlet flertal for lovforslag, der giver kommuner og forsyningsselskaber et nyt ansvarsområde - kollektiv håndtering af terrænnært grundvand, hvilket KL og Danva har arbejdet for i mere end fem år.

Miljøminister Magnus Heunicke (S) har samlet flertal for lovforslag, der giver kommuner og forsyningsselskaber et nyt ansvarsområde - kollektiv håndtering af terrænnært grundvand, hvilket KL og Danva har arbejdet for i mere end fem år. - Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

Flertal på Borgen: Kommuner skal snart tackle højtstående grundvand

Brancheorganisation glæder sig over, at kommuner og forsyningsselskaber får udpræget metodefrihed i lovforslag om højtstående grundvand, så længe de kollektive projekter kan begrundes samfundsøkonomisk. Ikke alle barrierer er dog fjernet.

Udgivet: 21/03/2025

Jakob Nørmark

redaktør for NB-Forsyning & Klima

Del artiklen:

Der er politisk flertal på Christiansborg for at give kommunerne ansvaret for at lave kollektive løsninger, der tager hånd om højtstående grundvand. I dag er det grundejernes individuelle ansvar at håndtere vandet nedefra, der på grund af klimaforandringer og øgede nedbørsmængder er et voksende problem.

Den kommende lov betyder, at kommunalbestyrelserne fremover tage stilling til højtstående grundvand i spildevandsplanerne, mens det bliver op til kommunalt ejede forsyningsselskaber at udføre projekterne.

Det oplyser Miljø- og Ligestillingsministeriet i en pressemeddelelse.

Lovforslaget fremsættes inden udgangen af marts, og med folketingspartiernes indgåede stemmeaftale forventes lovændringen at blive vedtaget før sommerferien.

”Kommuner og spildevandsforsyningsselskaber kan derfor allerede nu forberede sig på, at opgaven kommer. Og nu kan de berørte grundejere se frem til, at der bliver etableret kollektive løsninger de steder, hvor det er samfundsøkonomisk hensigtsmæssigt,” siger miljøminister Magnus Heunicke (S).

Milliardudgifter giver højere takster

Udgifterne til grundvandsprojekter estimeres til at løbe op i 60 milliarder kroner over de kommende årtier. Regningen skal dækkes gennem forsyningsselskabernes spildevandstakster, ligesom man gør i dag med skybrudsprojekter. I lovforslaget vil det blive defineret, at kommuner og forsyningsselskaber kun må lave grundvandssænkende foranstaltninger, der er samfundsøkonomisk hensigtsmæssige.

Både de samfundsøkonomiske beregninger og selve projektarbejdet kan lægges over på forbrugerne og taksterne. I vandselskabernes brancheforening, Danva, glæder man sig over, at den nye lovgivning lægger op til metodefrihed i valg af løsninger, så længe det er samfundsøkonomisk hensigtsmæssigt.

”Det viser en tillid til, at vandselskaberne kan finde de bedste løsninger, hvor det bliver muligt at lave dræn, løsninger på overfladen eller bruge vandet som ressource, f.eks. som teknisk vand til PtX-anlæg, hvilket der netop er kommet et lovforslag om. Nu kan vi sikre en mere sammenhængende indsats mod effekterne af klimaforandringer,” siger direktør Carl-Emil Larsen til Danvas hjemmeside.

Nyt medie: NB-Forsyning & Klima

Flere historier om forsyning og klima

NB-Medier lancerer efter påske et nyt medie om forsynings- og klimaområdet. Vi vil blandt andet dække den politiske styring af selskaberne, udrulningen af fjernvarme, skybrudsprojekter, kommunernes arbejde med energiparker - og belyse konsekvenserne af regulering og lovændringer, som påvirker handlerummet for forsyningsselskaber og kommuner.

Er du interesseret i at læse med gratis i de første fire uger, når vi går i luften, kan du sende en mail til redaktør Jakob Nørmark på [email protected].

Svært at udlede fjerne vand

Danva gør opmærksom på, at lovforslaget ikke tager hånd om den udfordring, kommunerne har ved at få tilladelser til at udlede vandet, som skønnes at true omkring 450.000 boliger. Samme melding lød fra KL's klimadirektør Stine Johansen under en konference på Christiansborg for tre uger siden.

"Lovforslaget er et vigtigt skridt i den rigtige retning for vores klimatilpasning, men mange projekter kan ikke gennemføres uden udledningstilladelser. Derfor skal vi sikre de nødvendige udledningstilladelser for at kunne komme af med det vand, der giver oversvømmelser og truer danskernes ejendomme," siger Carl-Emil Larsen fra Danva.

Fik du læst?

Lovforslag om højtstående grundvand på trapperne - flere barrierer findes stadig

Ni partier bag aftale

Stemmeaftalen er indgået af SVM-regeringen, SF, Liberal Alliance, De Konservative, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet. Kun Danmarksdemokraterne og Dansk Folkeparti har ikke sluttet sig til stemmeaftalen, der indebærer, at lovforslaget vil blive vedtaget, når det forventeligt er færdigbehandlet inden sommerferien.

Fakta

Hovedpunkter i stemmeaftalen

  • De nye regler skal sikre, at kommunalbestyrelsen i spildevandsplanen skal fastlægge, hvor spildevandsforsyningsselskaberne skal gennemføre grundvandssænkende foranstaltninger inden for eksisterende eller planlagte kloakerede områder til håndtering af regnvand. Det er en forudsætning, at de grundvandssænkende foranstaltninger er samfundsøkonomisk hensigtsmæssige.

  • Der stilles krav om samfundsøkonomisk hensigtsmæssighed for at sikre, at spildevandsforsyningsselskabernes investeringer i grundvandssænkende foranstaltninger for forbrugernes spildevandstakster kun må gennemføres i det omfang, at de sparede skader er større end udgiften til forebyggelse. Herved sikres det også, at spildevandsforsyningsselskabernes forbrugere ikke skal betale unødigt meget for løsningerne.

  • Aftalepartierne er enige om, at spildevandsforsyningsselskabernes opgave med håndtering af terrænnært grundvand (både samfundsøkonomisk beregning og gennemførsel af grundvandssænkende foranstaltning) med de nye regler, vil kunne takstfinansieres over de almindelige spildevandstakster fra de tilsluttede forbrugere i selskabets forsyningsområde, som det også kendes fra klimatilpasningsprojekter til håndtering af regnvand.

  • Aftalepartierne er enige om, at der med de nye regler skal indføres et generelt krav om tilladelse til bortledning eller anden sænkning af grundvandsstanden, men at der dog samtidig fastsættes en minimumsgrænse før, at en tilladelse til bortledning eller anden sænkning af grundvandsstanden er nødvendig.

Kilde: Miljø- og Ligestillingsministeriet

Sidst opdateret: 04/04/2025 - 06:35

Temaer: Vand

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]