Det flyder med engangsemballage mange steder. Nu forsøger Aarhus at mindske brugen - og øge genanvendelsen - af bl.a. plastickopper.

Det flyder med engangsemballage mange steder. Nu forsøger Aarhus at mindske brugen - og øge genanvendelsen - af bl.a. plastickopper. - Foto: Aarhus Kommune

Pant på takeaway-emballage: Opgivet i København - indføres nu i Aarhus

Aarhus Kommune vil nu som et forsøg indføre pant på emballage brugt i forbindelse med takeaway. I København led overborgmesteren et større nederlag, da hun prøvede det samme.

Udgivet: 09/02/2023

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Som den første kommune i landet er Aarhus klar til at indføre pant på takeaway-emballage. Målet er at skabe et cirkulært system, hvor emballagen bliver indsamlet, vasket og genbrugt.

Det skal snart være slut med at smide den tomme to go-kop i skraldespanden eller ærgre sig over, at der flyder med engangsemballage i Aarhus. Det skriver kommunen i en meddelelse.

Nicolaj Bang (K), rådmand for Teknik og Miljø, vil som et treårigt forsøg indføre pant på takeaway-emballage.

Rammerne og finansiering er på plads. Derfor annoncerer kommunen nu et udbud efter en eller flere eksterne samarbejdspartnere, der kan hjælpe med at etablere et pantsystem, der skal kunne bruges i hele Aarhus Midtby.

null
"Aarhus skal gå forrest og være med til at udvikle og afprøve nye og innovative løsninger, der kan understøtte den grønne omstilling," siger rådmand for Teknik og Miljø i Aarhus, Nicolaj Bang (K). (Foto: Aarhus Kommune)

Forsøget vil starte med at fokusere på to go-kopper, men det er ambitionen at etablere et retursystem, der kan håndtere flere slags takeaway-emballage.

Overborgmesteren i København fik en kurv

I Københavns Kommune gik overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S) ud i valgkampen i 2021 og plæderede varmt for at lave et forsøg med pant- og genbrug af engangsemballage i storbyen. Men et år senere - i efteråret 2022 - måtte overborgmesteren sande, at hun ikke fik penge på budgettet for 2023 til en ordning.

100.000 engangsbægere i åen

I Aarhus er cirka halvdelen af det affald, der bliver indsamlet fra byens skraldespande, og smidt på gaden, fra takeaway-emballage. Det oplyser kommunen.

Der bliver især efterladt mange to go-kopper og ølkrus i byen. Robotarmen SeaProctorOne ved Dokk1 har eksempelvis samlet omkring 100.000 engangsbægere op af Aarhus å i løbet af halvandet år.

Kaffebarer støtter forsøget

Flere af byens kaffebarer har efterspurgt et fælles system, der kan håndtere logistikken omkring en genbrugskop, der kan bruges på tværs af byen. Derfor har der været en løbende dialog om projektet, og mere end 25 kaffebarer har allerede tilkendegivet, at de støtter op om ideen om vaskbare genbrugskopper med pant.

"Vi er mange kaffebarer, der har et stort fokus på at være så bæredygtige som muligt. Samtidig oplever vi, at flere af vores kunder efterspørger et bæredygtigt alternativ til engangskopper. Derfor glæder vi os til se, hvordan et fælles pantsystem kan komme til at fungere," siger Josephine Svane fra Jumbo Bakery.

Læs mere om kommunernes håndtering af affald

Sidst opdateret: 09/02/2023 - 08:45

Emner: Aarhus Kommune, Københavns Kommune, Affald, Affaldshåndtering, Genbrug, Sophie Hæstorp Andersen (S), overborgmester i København, affaldsindsamling

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]