- Foto: Grethe Røndal Clausen/NF/Ritzau Scanpix

Borgmester sætter foden ned over for søfartsmuseum

Udgivet: 27/01/2023

Del artiklen:

Marstal Søfartsmuseum i Ærø Kommune afviser en fusion med Ærø Museum, som er i økonomisk krise, fordi de i år modtager færre penge fra kommunen.

Borgmester Peter Hansted (S) mener, at søfartsmuseet har været for hurtige til at afvise fusion, og at begge museer skal være bevidste om, at kommunen bruger mange penge på netop museerne hvert år.

Det skriver Fyns Amts Avis.

Ole Wej Petersen, der er formand for Marstal Søfartsmuseums bestyrelse, synes ikke, at det er en god ide med en fusion, da de to museer er meget forskellige. Han frygter, at museets skarpe profil vil blive udvisket i en fusion med Ærø Museum.

Borgmesteren står dog fast på, at museerne skal være villige til at indgå i dialog, eftersom kommunen betaler til begge museer hvert år.

"Jeg vil gerne deltage i en samtale og gøre opmærksom på, at begge museer modtager en million fra kommunen om året. Jeg synes, man skal gå åbent ind i at få løst de problemer, der er," siger Peter Hansted til Fyns Amts Avis.

nannakk

Sidst opdateret: 27/01/2023 - 09:19

Emner: Ærø Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]