
Rådhuset i Ringe på Midtfyn bliver lukket om fredagen for at spare på varmeregningen. - Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix (arkiv)
'Lukket' står der nu på endnu et rådhus om fredagen
For at spare energi bliver rådhuset i Ringe på Midtfyn lukket ned om fredagen. Initiativet beskrives som et af flere bække små, der kan holde varmeregningen nede. Flere rådhuse er nu lukket om fredagen.
Udgivet: 20/01/2023
Ligesom i andre kommuner er man i Faaborg-Midtfyn ærgerlige over at se store el- og varmeregninger. For at spare på energien har kommunen nu besluttet, at rådhuset i Ringe frem til 1. maj skal være lukket hver fredag.
Fredagslukning af rådhuset ser du til at være et voksende fænomen. I kommunerne Egedal og Næstved har man på grund af varmeregninger valgt at lukke rådhusene om fredagen. I Odsherred har man haft fredagslukket i længere tid, men her ikke på grund af energiregninger men mere som et medarbejdergode og rekrutterings-instrument.
I Faaborg-Midtfyn Kommune vil man tilbyde medarbejderne, at de kan arbejde hjemme om fredagen eller på en anden lokalitet end rådhuset i Ringe. Fredagslukningen er indtil videre bestemt til at gælde til og med 1. maj. Det oplyser økonomichef i Faaborg-Midtfyn Kommune, Nis Kasper Pedersen, til Fyens Stiftstidende. Om lukningen siger han til avisen:
"Det gør vi, fordi vi som kommune, ligesom i privatlivet, også skal kigge på, hvordan vi reducerer vores energiforbrug. På baggrund af dialog med medarbejderne, som har foreslået det her tiltag, vælger vi at lukke ned i en periode om fredagen, simpelthen for at spare på varme og el."
Læs mere om kommunernes klimaindsatsHvor meget energi - og dermed penge - et koldt rådhus om fredagen kan spare kommunen for, har man ikke vurderet.
"Det har vi simpelthen ikke regnet på, men det er noget, vi kommer til at følge. Hvem ved, om det også kunne være interessant i et længere perspektiv, der er muligvis også høje energipriser til næste vinter. Det er mange bække små, der kommer til at gøre en forskel i det her," siger Nis Kasper Pedersen til Fyens Stiftstidende.Han anfører, at kommunen har gode erfaringer fra corona-tiden med at lade medarbejderne arbejde hjemme. Og er fortrøstningsfuld i forhold til borgernes reaktioner på en lukket dør om fredagen.
Sidst opdateret: 20/01/2023 - 10:03
Temaer: Klima
Emner: Faaborg-Midtfyn Kommune, Rådhus













































