Skøjtebanen på runddelen i Frederiksberg Kommune bliver ikke til noget i år på grund af energikrisen. Det meddeler borgmester på Frederiksberg Michael Vindfeldt (S) på Facebook tirsdag.

Skøjtebanen på runddelen i Frederiksberg Kommune bliver ikke til noget i år på grund af energikrisen. Det meddeler borgmester på Frederiksberg Michael Vindfeldt (S) på Facebook tirsdag. - Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix (Arkiv)

Frederiksberg og Horsens gør som andre byer og dropper skøjtebaner

I både Middelfart, Esbjerg, Aarhus og Horsens dropper man udendørs skøjtebaner. Frederiksberg følger trop.

Udgivet: 04/10/2022

Del artiklen:

Der bliver ingen udendørs skøjtebane på Frederiksberg Runddel i år.

Det skriver kommunens borgmester, Michael Vindfeldt (S), på Facebook tirsdag.

- Den er en elsket Frederiksberg-attraktion, men signalet er skævt i år.

- Til gengæld undersøger vi, om man kan lave noget andet på pladsen. Det kunne være noget kulturelt, det kunne være rulleskøjtebane eller noget helt tredje.

Bag beslutningen ligger et ønske om at spare på energien.

Læs også:
Julelys langs Strøget i København tændes trods energikrise

Michael Vindfeldt skriver, at beslutningen blev truffet af magistraten mandag aften. Magistraten er kommunens økonomiudvalg og har borgmesteren som formand.

I kommunens budgetforlig for 2023, som blev aftalt i midten af september, fremgår det, at en permanent lukning af skøjtebanen var et af flere spareforslag. Det valgte partierne at afvise.

Dermed gælder magistratens beslutning om at lægge skøjtebanen på is kun denne vinter 2022/2023.

Hvad der kan være på runddelen i stedet for, er endnu ikke besluttet.

- Magistraten bad forvaltningen undersøge muligheden for at skabe et andet vintersamlingspunkt. Det skal i givet fald besluttes af Kultur- og Fritidsudvalget, oplyser Frederiksberg Kommune.

Michael Vindfeldt skriver også, at kommunen vil skrue ned for belysning af bygninger og træer.

Også Middelfart, Esbjerg og Aarhus har tidligere meldt ud, at de dropper udendørs skøjtebaner af hensyn til de høje priser på energi. Det gælder også Zoologisk Have i København.

Det samme gør Horsens, skriver TV Syd.

- I den nuværende situation vurderer vi, at det her er et nødvendigt bidrag til forsyningssikkerheden, har direktør i Teknik og Miljø i Horsens Kommune Bjarke Butt Eriksen sagt til mediet.

/ritzau/

Sidst opdateret: 04/10/2022 - 22:14

Emner: Energi

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]