klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) har landet en bred politisk aftale, som kan hjælpe husejere på landet med at droppe naturgas.

klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) har landet en bred politisk aftale, som kan hjælpe husejere på landet med at droppe naturgas. - Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix

Husejere på landet får nemmere lån til at droppe naturgas

En ny politisk aftale gør det muligt for husejere i landdistrikter at få et statsgaranteret lån, hvis de vil erstatte naturgas med en anden form for opvarmning.

Udgivet: 28/06/2022

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

I den forgangne weekend blev der indgået en politisk aftale, som kommer til at hjælpe husejere i landdistrikter med at udskifte naturgasfyr med for eksempel varmepumper eller jordvarme. Målet er at skabe uafhængighed af russisk gas og fremme vedvarende energi.

Tidligere i år gjorde regeringen det muligt at få statsgaranti til realkreditlån i udvalgte yderområder. Nu har regeringen indgået et nyt forlig - 'Aftale om et mere grønt og sikkert Danmark' - som igen hjælper husejere på landet. Ifølge aftalen skal der etableres "en ordning, hvor det bliver muligt at optage lån med statsgaranti til skift til andre opvarmningskilder i boliger i landdistrikter."

Mere specifikt vil der i følge aftaleteksten være tale om "boliger i landdistrikter, der ikke kan tilkobles fjernvarmenettet, og hvor der er usikkerhed om værdiansættelsen af boligen og dermed friværdien."

I Landdistrikternes Fællesråd sætter formand Steffen Husted Damsgaard pris på den nye mulighed for husejere i yderområderne.

”For mange borgere i landdistrikterne kan det være svært at optage lån til at udskifte gas- og oliefyr med grønnere varmekilder blandt andet på grund af manglende friværdi i boligen," skriver Steffen H. Damsgaard og fortsætter:

"Det er derfor en glædelig håndsrækning, som borgere i landdistrikterne nu får med udvidelsen af ordningen om statsgaranti til også at gælde for udskiftning af opvarmningskilder i boliger i landdistrikter. Det er en sag, vi længe har kæmpet for i Landdistrikternes Fællesråd.”

Hele aftaleteksten er her

Sidst opdateret: 27/06/2022 - 20:29

Temaer: Klima

Emner: Landdistrikter, Landdistrikternes Fællesråd, Steffen H. Damsgaard - formand for Landdistrikternes Fællesråd

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]