
Et forslag om at indføre spærretid for politikeres besøg på kommunale institutioner er lige blevet behandlet af borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) og de øvrige medlemmer af Økonomiudvalget. - Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Fornyet debat om spærretid for politikerbesøg før valg
Skal kandidater til byråd og Folketinget have forbud mod at besøge kommunale institutioner lige før et valg, så ansatte ikke risikerer at blive misbrugt politisk? Ja, mener forvaltningen i Esbjerg Kommune og rejser ny debat om spærretid.
Udgivet: 05/04/2022
Forvaltningen i Esbjerg Kommune rejser nu en meget principiel debat om spærretid før valg. En debat, som forrige sommer, gav politiske øretæver på Bornholm.
I et oplæg til Økonomiudvalgets i Esbjergs møde i går, mandag, anbefaler forvaltningen, at man indfører spærretid for politikeres besøg på kommunal institutioner. Forslaget indebærer, at de sidste tre måneder før kommunal- og folketingsvalg, må politikere ikke aflægge besøg i for eksempel børnehaver og på plejecentre.
Formålet er ifølge referatet fra Økonomiudvalgets møde, at man vil skabe "tryghed for vores ledere og medarbejdere, så de ikke bliver ufrivillige aktører i politiske debatter".
I forvaltningens forslag til retningslinjer, står der:
"3 måneder før, der afholdes kommunalvalg, suspenderes muligheden for både byrådspolitikere og landspolitikere for at besøge kommunale institutioner."
Men Økonomiudvalget i Esbjerg er ikke til sinds umiddelbart at gennemføre nye retningslinjer. På mødet mandag bestemte udvalget at stoppe forslaget om spærretid. Men fastholder at der skal være retningslinjer for politiker-besøg i kommunale institutioner.
"Vi har tilbagesendt hele sagen til forvaltningen, og det er klart, at den del af regelsættet, der handler om spærretid, ikke er med i den endelige sag, når vi ser den igen," siger borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) til JydskeVestkysten.Har tidligere givet hed debat
Forrige år før kommunalvalget vakte et lignende forslag som i Esbjerg stor debat. Her ønskede kommunaldirektøren og dagværende borgmester på Bornholm, Thomas Thors (S), at man indførte en spærretid op til kommunalvalget. Men det mødte hård kritik, og det endte med, at Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten måtte droppe tiltaget.
Ankestyrelsen tog i november 2018 stilling til en sag fra Kalundborg Kommune, der havde indført spærretid inden et kommunalvalg. Styrelsens vurdering var den gang, at kommunens retningslinjer var i strid med kommunalbestyrelsesmedlemmernes ret til at øve indflydelse på kommunens anliggende.
Sidst opdateret: 04/04/2022 - 20:42








































