
Græskarpen har en glubende appetit og kan blive en stor fætter. - Foto: Peter Halasz/Wikimedia.
Kommune giver grønt lys til at udsætte invasive fisk i sø
Guldborgsund Kommune har sammen med Miljøstyrelsen givet grønt lys til, at den invasive fiskeart græskarpen sættes ud i en sø. Om det gør nogen forskel, vides endnu ikke.
Udgivet: 18/01/2022
Nogle gange får kommuner nogle lidt specielle henvendelser. En af den slags kom fra Grundejerforeningen Marielyst Strandpark på Falster. Her har man problemer med, at en kunstig sø plumrer gevaldigt til. Derfor har grundejerforeningen søgt om at få lov til at udsætte en slags sø-græsslåmaskiner i form af græskarper.
Græskarperne er en invasiv art, og derfor kræves en speciel tilladelse. Det har grundejerforeningen nu fået fra Guldborgsund Kommune og Miljøstyrelsen, skriver Folketidende.
"Søen mudrede til om sommeren på grund af det meget stillestående vand. Der kommer jo ikke frisk vand til, og det var ikke så kønt at kigge på," fortæller Michael Thanild, som er formand for Grundejerforeningen Marielyst Strandpark, til Folketidende.
Foreningen har nu sat 20 græskarper ud i den plumrede sø og tillige installeret pumper.
Græskarper kan blive en halv til en hel meter lang og veje mellem 10 og 15 kilo. De stammer oprindeligt fra det østlige Asien og bliver op til 30 år gamle. De menes ikke at kunne yngle i Danmark.
Det er dog, ifølge styrelsens egen hjemmeside svært at ramme balancen mellem afgræsning og vækst. Miljøstyrelsen skriver på sin hjemmeside, at det ikke er givet, at græskarper bliver en succes, når man sætter dem ud i søer. Styrelsen skriver, at nogle undersøgelser viser:
"At det er særdeles svært at ramme en balance, hvor afgræsningen er tilstrækkelig, men ikke for stor. For stor udsætning vil føre til en total afgræsning af alle undervandsplanter med undtagelse af nogle få arter, der ikke spises af græskarper."
Sidst opdateret: 18/01/2022 - 10:47
Emner: Miljø, Guldborgsund Kommune, Natur







































