Læserne: Kommunerne får ikke frataget opgaver på handicapområdet

Folketinget flytter ikke som frygtet opgaver på handicapområdet væk fra kommunerne. Og der skal nok komme en sundhedsreform i år. Det spår de kyndige deltagere i NB-Kommunes nytårsquiz om 2022.

Udgivet: 04/01/2022

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

De kommunal-kyndige læsere af NB-Kommune er blevet bedt om at kigge i krystalkuglen for den kommunale verden i 2022. Og det er der kommet en række interessante svar ud af.

I går, mandag 3. januar, udløb fristen for at deltage i NB-Kommunes nytårsquiz. Nu kan man så se, hvordan svarene fordeler sig.

Blandt deltagerne i nytårsquizzen vurderer otte ud af ti, at 2022 IKKE bliver året, hvor Folketinget vedtager, at kommunerne skal fratages en eller flere opgaver på det specialiserede socialområde. Det på trods af pres fra nogle partier i Folketinget, handicaporganisationer og blandt andre bevægelsen #Enmillionstemmer.

Vedtager man i Folketinget i løbet af 2022, at kommunerne skal fratages en eller flere opgaver på det specialiserede socialområde?

null
Kilde: Svar i NB-Kommunes nytårsquiz.

Når det gælder forhandlingerne til foråret med regeringen om kommunernes økonomi, er NB-Kommunes læsere ikke så optimistiske. I hvert fald vurderer seks ud af ti, at kommunerne samlet set ikke får et løft på servicerammen på mere end 1,5 milliarder kroner.

Får kommunerne et løft af servicerammen på mere end 1,5 milliarder kroner ved økonomi-forhandlingerne med regeringen (regnet som det løft der fremgår af aftalen inden DUT,PL og tekniske forhold)?

null
Kilde: Svar i NB-Kommunes nytårsquiz.
I sin nytårstale udskød statsminister Mette Frederiksen (S) igen at søsætte politiske forhandlinger om en sundhedsreform. Det har dog ikke afholdt syv ud af ti af NB-Kommunes læsere fra at være optimistiske på det punkt:

Vedtager Folketinget en sundhedsaftale/reform i 2022?

null
Kilde: Svar i NB-Kommunes nytårsquiz.
I den mere kuriøse afdeling blev læserne indirekte spurgt om, hvorvidt corona vil spænde ben for afholdelse af julefrokoster i kommunerne her i 2022 - ligesom corona gjorde i 2020 og til dels i 2021. Her er læserne i deres svar ret delte.

Vil mange ansatte i kommunerne før juleaften i 2022 kunne glæde sig over at have været til julefrokost/budgetfest - eller anden større fest - holdt af kommunen i november/december?

null
Kilde: Svar i NB-Kommunes nytårsquiz.

15. december i år kender vi svarene på de i alt ti spørgsmål, som blev stillet i NB-Kommunes quiz. Og NB-Kommune kan kåre Årets Kommunale Spåkone/mand 2022. Her kan du se, hvem der fik ærestitlen i 2021:

Læs også:
Årets kommunale spåmand fundet

Sidst opdateret: 04/01/2022 - 10:38

Temaer: Økonomiaftale

Emner: NB-Medier, Det specialiserede socialområde

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]