Benedikte Kiær (K), borgmester i Helsingør Kommune, mener ikke at minimumskrav er vejen frem på ældreområdet, da den største udfordring efter hendes mening er rekruttering af medarbejdere i ældreplejen.

Benedikte Kiær (K), borgmester i Helsingør Kommune, mener ikke at minimumskrav er vejen frem på ældreområdet, da den største udfordring efter hendes mening er rekruttering af medarbejdere i ældreplejen. - Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix (arkiv)

Ældre Sagen vil have minimumsstandarder for rengøring på finansloven

Ældre Sagen kræver i nyt udspil minimumsstandarder for rengøring. Det vil reelt betyde mindre kommunalt selvstyre. Borgmestrene i Aabenraa og Helsingør hælder Ældre Sagens udspil ned ad brættet.

Udgivet: 21/09/2021

Christina Yoon

Politisk journalist

Del artiklen:

Ældre Sagen kræver minimumsstandarder ind i finansloven for 2022 og går på den måde i fagforbundet BUPL's succesfulde fodspor med krav om minimumsnormeringer.

I et finanslovsforslag foreslår Ældre Sagen tiltag for tre milliarder kroner. En tredjedel skal gå til dét, organisationen kalder en "hygiejnemilliard", som blandt andet er rengøring. Det skriver NB-Økonomi.

"Konkrete forslag kunne være at indføre mere hovedrengøring, og ret til rengøring en gang om ugen," står der i udspillet.

Men ikke alle kommuner er lige begejstret for flere minimumskrav. Helsingør kommune har udfordringer med i det hele taget at rekruttere tilstrækkelig arbejdskraft til ældreplejen:

"Hvem er det, der skal komme ud og foretage den rengøring? At begynde at skrue op for rengøringen uden at forholde sig til de udfordringer, der er med at rekruttere personale. Den går ikke. Man bliver nødt til erkende, at tingene går hånd i hånd," siger Benedikte Kiær (K), som er borgmester i Helsingør Kommune til NB-Økonomi, og fortsætter:

"Det hjælper ikke noget at komme med masser af millioner og masser af løfter, hvis vi ikke har nogen, der kan løfte opgaven."

Tendensen med at kræve minimumsnormeringer eller -standarder breder sig nu til flere velfærdsområder. Men det vil betyde mindre kommunal selvstyre og dermed mindre tillid til kommunerne. Kommunerne kæmper i øjeblikket med at få penge til blot at dække den demografiske udvikling med flere plejekrævende ældre, men hvis de i stedet får flere penge, der er øremærket rengøring, kan de stå i en situation, hvor de er tvunget til at nedjustere omsorgstimer per ældre.

Minimumskrav kan true det kommunale selvstyre

Manglende arbejdskraft er ikke en udfordring i Aabenraa Kommune, men her mener borgmesteren Thomas Andresen (V), at det er en uskik og glidebane, hvis regeringen vælter flere minimumskrav ned over kommunerne.

"Jeg har simpelthen af principielle og ideologiske årsager som borgmester, men også som et oplyst medlem af KL, et ønske om, at vi i kommunerne bibeholder den forskellighed, der kendetegner os," siger Thomas Andresen, og fortsætter:

"Det er borgerne i Aabenraa Kommune, der fortsat skal beslutte ved et kommunalvalg og med de folkevalgte, hvad det er for et serviceniveau, man ønsker på de forskellige områder."

De ældre i Aabenraa Kommune får i øjeblikket rengøring hver 14. dag i 42 minutter. Hvis man skulle hæve den til hver uge, så koster det ifølge Thomas Andresen 10 mio. kr. yderligere.

"Så hvis det er prioriteringen i hygiejnemilliarden, så ville det kræve 10 millioner for Aabenraa Kommune," fortæller Torben Andresen.

Få hele historien NB-Økonomi (Kræver abonnement)

Sidst opdateret: 21/09/2021 - 13:48

Temaer: Økonomiaftale, Finanslov

Emner: Minimumsnormeringer, Ældrepleje, Social- og Ældreministeriet

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]