Skal ældre kunne fravælge personlig pleje foretaget af en person af et andet køn end dem selv? Den debat kører nu i Nordjylland.

Skal ældre kunne fravælge personlig pleje foretaget af en person af et andet køn end dem selv? Den debat kører nu i Nordjylland. - Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Hed debat om ældre kvindes afvisning af mandlig sosu

En 75-årig pensionist i Nordjylland afviser at blive badet af mandlige hjemmehjælpere og får så at vide af kommunen, at hun må klare sig selv. Det udløser en meget følelsesladet debat om, hvad ældre kan forlange af kommunen.

Udgivet: 30/08/2021

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

75-årige Bente Frandsen i Sæby, Nordjylland, synes, det er grænseoverskridende at blive vasket af en mandlig hjemmehjælper. Men Frederikshavn Kommune vil ikke garantere hende, at der kun kommer kvindelige sosu'ere, så nu skifter hun over til en privat leverandør. Bente Frandsens historie afføder hed, principiel debat.

Kan man som ældre stille krav om, hvem man vil have til at hjælpe sig med personlig pleje? Det spørgsmål diskuteres flittigt i Nordjylland efter flere artikler i Nordjyske om 75-årige Bente Frandsen.

Kort fortalt finder hun det ifølge Nordjyske grænseoverskridende at blive vasket af en mandlig hjemmehjælper.

"Jeg er en anden generation, og for mig er det altså krænkende at vise mig nøgen over for en fremmed mand. Det må de altså respektere," siger Bente Frandsen i lejligheden på Frederikshavnsvej i Sæby til Nordjyske.

Men hjemmeplejen i Frederikshavn Kommune vil ikke garantere, at de kun sender kvindelige sosu'ere ud til Bente Frandsen. Beskeden fra hjemmeplejen er, at man godt vil bestræbe sig på, at kun kvinder hjælper Bente Frandsen med personlig pleje. Men hjemmeplejen har en vagtplan, der skal gå op - uanset køn - og derfor kan kommunen ikke garantere, at det altid er kvindelige sosu'ere, Bente Frandsen får inden for i lejligheden.

Ifølge Bente Frandsen fik hun at vide af distriktslederen fra kommunen, at hvis hun ikke kan leve med, at mænd bader hende, så må hun klare badene selv. Det har nu fået Bente Frandsen til at vælge et privat hjemmehjælpsfirma, som kan garantere, at det udelukkende er kvinder, som hjælper hende med badning.

På de sociale medier går debatten nu livligt, om plejekrævende ældre kan stille krav om, hvem der må komme i deres hjem. Blandt andet her er der debat:

En mand - i debattråden på ovenstående opslag på Facebook - skriver:

"Kan slet ikke se hvorfor det her skal gøres til en ‘historie’. Ingen sympati til folk med nykker herfra."

En anden kvindelig debattør bemærker:

"Forstår det godt. Det burde være en menneskeret selv at vælge - også den anden vej."

Professor: De fleste ældre vænner sig til det

Tine Rostgaard, professor i socialt arbejde og velfærdspolitik, Stockholms Universitet og tidligere tilknyttet Aalborg Universitet, oplever, at kommunerne i vid udstrækning yder den hjælp, som de ældre ønsker.

"Mange ældre er vant til, at der kommer forskellige hjælpere, og langt de fleste ser det ikke nødvendigvis som et problem, at det er en af det modsatte køn. De er bare glade for, at der kommer nogen og hjælper dem," siger Tine Rostgaard til Nordjyske.

Sidst opdateret: 30/08/2021 - 05:38

Emner: Ældrepleje, FOA, Frederikshavn Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]