
Amager Fælleds Venner demonstrerede i sidste uge ved Københavns Byret i forbindelse med kravet om et forbud mod fortsat byggeri. - Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix (Arkiv)
'Amager Fælled-sag bliver ved med at overraske'
Københavns Byret har tirsdag stoppet byggeriet på Amager Fælled, og den afgørelse tages nu til efterretning af politikerne.
Udgivet: 18/08/2021
"Bedst som man tror, man er færdig med at blive overrasket, så kan den stadig overraske."
Sådan lyder den umiddelbare reaktion fra Socialdemokratiets politiske ordfører på Københavns Rådhus, Jonas Bjørn Jensen, over for TV 2 Lorry.
Amager Fælleds Venner fik tirsdag medhold i Københavns Byret, der nedlagde forbud mod fortsættelse af byggeriet på Amager Fælled, hvis foreningen inden for en uge, rejser to millioner kroner i sikkerhedsstillelse.
Den afgørelse tages til efterretning hos Socialdemokratiet på Københavns Rådhus.
"Lige nu får det den konsekvens, at alle aktiviteter stopper nu. Så skal der laves en vurdering, dommen skal gennemlæses og vi skal danne os et overblik over, hvad betyder det her, og hvilke konsekvenser får," fortæller Jonas Bjørn Jensen til TV 2 Lorry.
Han ærgrer sig over kendelsen, som ifølge ham går imod Klagenævnets vurdering mandag.
"I går aftes (mandag, red.) fik vi en præcisering af dommen, som er noget andet end det, der står i kendelsen. Men Byretten mener, at udtalelsen fra Klagenævnet er kommet for sent i forhold til at kunne tages med i retskendelsen," siger Jonas Bjørn Jensen og uddyber:
"Det er lige før, at alle instanser og advokater, der har kigget på det her, har forskellige holdninger, og det gør det svært for os politikere at navigere i."
Tolker udtalelse forskelligt
Han henviser til By & Havn og bygherren Fælledbys udlægning af udtalelsen til TV 2 Lorry i går. Her udlagde de afgørelsen, som at der ikke var nedlagt påbud mod det igangværende arbejde på Fælledby.
Men den udlægning var Johan Løje, der er advokat for Amager Fælleds Venner, lodret uenig i. Det fortalte han inden afgørelsen til TV 2 Lorry:
"Der står, at man ikke har udstedt et standsningspåbud, fordi man allerede har givet opsættende virkning. Det er min vurdering, at det betyder, man ikke må fortsætte arbejdet på Amager Fælled," siger Johan Løje.
Byggeriet blev i juli stoppet, da planklagenævnet og miljø- og fødevareklagenævnet med en afgørelse tillagde klager fra en række organisationer med opsættende virkning, hvilket betød, at byggeriet skulle sættes i bero omgående.
Hos Fælledby, der er bygherre på projektet, tager man afgørelsen til efterretning for nu, lyder det fra direktør i Fælledby P/S, Erling Thygesen, på deres hjemmeside.
"Udfaldet er ikke som forventet. Nu skal vi have tid til at granske afgørelsen sammen med vores advokat og vurdere de næste skridt. Vi indstiller det fysiske arbejde på området indtil videre."
Fælledby oplyser samtidig, at de på nuværende tidspunkt ikke kan sige, hvor langt tid projektet bliver forsinket, og hvad det betyder for projektets tidsplan og økonomi.
Er det demokratisk?
Tilbage på rådhuset får tirsdagens kendelse fra Københavns Byret Jonas Bjørn Jensen til at undre sig.
"Rent demokratisk synes jeg, det er en mærkelig ting. Nu er man netop gået til domstolen for at få en afgørelse, og at der så bliver draget økonomi ind i afgørelsen, har jeg svært ved at forstå."
"Hvis det er fordi, man er i tvivl om, hvorvidt nævnene kommer med en anden afgørelse, og man derfor skal betale en slags forsikring, så dækker to millioner kroner knap nok sagsomkostningerne. Omvendt er det heller ikke rimeligt, at en forening, der kæmper for det, de har kært, skal hive millioner af kroner frem for deres kamp," lyder det.
Med tirsdagens kendelse er byggeriet nu sparket til hjørne, bekræfter Jonas Bjørn Jensen men understreger, at kampen ikke er slut.
"Men hvis det i sidste ende viser sig at være ulovlig, så må vi tage det med ind, men i første omgang så afventer vi den endelige afgørelse fra klagenævnet," siger han til TV 2 Lorry.
Det er forventningen, at den endelige afgørelse bliver truffet af nævnene inden udgangen af januar 2022.
Går godt med at samle penge ind
Som nævnt skal Amager Fælleds Venner inden for en uge rejse to millioner kroner i sikkerhedsstillelse for at få opretholdt byrettens byggeforbud. På den baggrund skriver bevægelsen på Facebook:
"Alle medlemmer skal bare smide 75 kr., så rammer vi 2 millioner. Det når vi da."
Og mindre end 24 timer efter kendelsen er opbakningen til indsamlingen enorm. Det skriver TV 2 Lorry.
"Vi har nu passeret 1.221.000 kroner i donationer, fortæller formanden for foreningen Amager Fælleds Venner," Steffen Rasmussen, til TV 2 Lorry.
Sidst opdateret: 18/08/2021 - 11:20
Emner: Miljø, Københavns Kommune, Natur








































