Udvalgsformand Olfert Krog (DF) kan her torsdag fortælle social- og ældreminister Astrid Krag (S) om Esbjerg Kommunes indsats for at give borgere en værdig død.

Udvalgsformand Olfert Krog (DF) kan her torsdag fortælle social- og ældreminister Astrid Krag (S) om Esbjerg Kommunes indsats for at give borgere en værdig død. - Foto: Esbjerg Kommune og Folketinget

Kommunes indsats for en værdig død vækker opmærksomhed

Her torsdag får Esbjerg Kommune besøg af social- og ældreminister Astrid Krag (S). Hun vil gerne høre mere om kommunens arbejde på at gøre livets afslutning mere værdig.

Udgivet: 12/08/2021

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Hvordan kan kommunen give den bedst mulige hjælp og omsorg til døende og deres pårørende? Det har Esbjerg Kommune fået fem millioner statskroner til at finde svar på. Og her torsdag har man i kommunen møde med social- og ældreminister Astrid Krag (S) for at fortælle nærmere om projektet og de hidtidige erfaringer.

I forbindelse med finansloven for 2021 fik Esbjerg Kommune bevilget 5.075.200 kr. fra den statslige pulje 'Omsorg og nærvær' til et projekt om at styrke indsatsen for en værdig død. På den baggrund vil Astrid Krag torsdag eftermiddag i Esbjerg gerne drøfte de her spørgsmål, fremgår det af en pressemeddelelse:

  • Hvad er væsentligt i mødet mellem pleje- og omsorgspersonale i det offentlige og borgeren, og borgerens pårørende, når det handler om en værdig død?
  • Hvordan får vi åbenhed og mod til samtaler og tanker om følelser, etik, dødsangst, sorg og tro?
  • Hvordan sikrer vi, at systemet lytter og imødekommer, at den døendes egne ønsker og behov i den sidste tid bliver taget alvorligt?
Læs også:
Kommune sender alle ansatte i ældreplejen på værdighedskursus

På mødet vil Astrid Krag mødes med blandt andre repræsentanter fra Esbjerg Kommune, Hospice Sydvestjylland, Sydvestjysk Sygehus, formanden for ældrerådet, borgere og pårørende. Formand for Sundhed & Omsorgsudvalget i Esbjerg, Olfert Krog (DF), ser frem til ministerens besøg:

"I Esbjerg Kommune lægger vi vægt på at skabe den bedst mulige hverdag for alle i kommunen. Det gælder også ved livets slutning, hvor vi ønsker at kunne tilbyde en værdig afslutning på livet med kompetente medarbejdere, der har tid til nærvær og omsorg for såvel den døende som de pårørende," siger Olfert Krog i pressemeddelelsen og fortsætter:

"På tværs af sektorer skal vi tilrettelægge forløb, som tager hensyn til den døendes og de pårørendes individuelle behov og ønsker i den sidste levetid. Vi deler meget gerne de erfaringer, vi har gjort os på området, med social- og ældreministeren."

Besøget i Esbjerg er en del af ministerens rundtur til en række af de 31 indsatser, der er sat i værk for midler i finanslov 2020 i puljen 'Omsorg og nærvær'.

Sidst opdateret: 12/08/2021 - 05:44

Emner: Ældrepleje, Esbjerg Kommune, Astrid Krag (S)

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]