
Unge talenter øver sig sammen i MGK Syd. - Foto: MGKSyd
Den musikalske fødekæde i kommunerne er i fare
Statsstøtten til de otte Musikalske Grundkurser skal omfordeles og kommuner i flere egne af landet frygter, at pengene vil gå til de større byer og de selv står tilbage med et svækket kulturliv.
Udgivet: 11/05/2021
I februar skrev borgmestre og kulturudvalgsformænd fra Kolding, Esbjerg, Sønderborg, Holstebro, Herning og Skive Kommune til Statens Kunstfond for at forklare, hvor meget det vil påvirke det lokale musikliv, hvis de Musikalske Grundkurser (MGK) i mindre byer skulle afgive ressourcer til MGK i de tre store byer.
De havde hørt, at kolleger fra Odense, Aarhus og Aalborg havde bedt Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Musik om denne ændring.
”(Det) vil være til stor skade for vores unges muligheder for at udvikle deres talent og forberede sig på videregående uddannelser på for eksempel konservatorierne, men det vil også påvirke det samlede kulturudbud i vores områder negativt”, lød det i henvendelsen fra den 19. februar 2021.
Siden hørte afsenderne intet andet end at brevet var registreret modtaget.
Nu er sagen igen blevet aktuel, fordi Projektstøtteudvalg for Musik har sendt den nye model om fordeling af de statslige midler til MGK-centrene i høring, og udvalget anbefaler at statens tilskud i fremtiden skal fordeles efter indbyggertallet i det område, som MGK-centrene dækker.
Det var lige præcis det, som borgmestrene og udvalgsformændene i kommunerne under MGK Midt Vest og MGK Syd frygtede.
En bombe under decentral talentudvikling
I begge regioner er de studerende en vigtig del af det lokale kulturliv og MGK-centrene hører med til fødekæden, som starter i musikskolerne, går via MGK og videre til f.eks. konservatorierne, og måske ender lokalt igen, hvis de unge vender tilbage som f.eks. musiklærere.
MGK Syd har kontor i Kolding med afdelinger i Esbjerg og Sønderborg, og MGK Midt vest holder til i Holstebro med afdelinger i Skive og Herning. Centrene trækker unge til fra hele regionen og på grund af decentraliseringen, kan de unge blive boende hjemme og følge deres skole og MGK samtidigt, for de unge er typisk mellem 14 og 25 år.
Hos MGK-centrene og i kommunerne kommer omfordelingen af ressourcerne som en bombe under talentudviklingen, der har kørt i efterhånden mange år. Tre centre: MGK Midt Vest, Syd og Sjælland står til at miste 4,5 mio. kroner på en ny ressourcefordeling og det vil kunne mærkes lokalt.
”Først og fremmest vil de unge i vores områder blive berørt af omfordelingen, fordi de får meget dårligere forhold, og det vil sikkert også blive sværere at trække dem tilbage til området som musikere/musikpædagoger” siger Jens Bloch, leder af MGK Syd.
Ministre i samråd
Argumenterne for en ny omfordeling af midlerne til MGK er, at det statslige tilskud fremover skal sikre en mere lige adgang uafhængig af geografi og at det skal koste det samme pr. elev over hele landet.
Det var andre argumenter, som lå bag oprettelsen af MGK for 45 år siden i Holstebro. Hensigten var dengang, at man kunne videreudvikle talenter i et område, som lå langt fra konservatoriebyerne. I dag servicerer Holstebro således også områderne under Skive og Herning kommune og konsekvensen er, at omkostningerne er noget højere end i andre MGK-centre, hvor befolkningen er mere koncentreret.
”Vi har ikke de samme vilkår, så udfordringen er, at hvis vi mister en tredjedel at det statstilskud, der er til MGK Midt Vest, så vil vi ikke kunne nå så mange unge, som tilfældet er i dag,” siger Lene Dybdal (S), formand for Kultur- og Fritidsudvalget i Holstebro Kommune.
Holstebro Kommune er en talentkommune, og en svækkelse af MGK Midt Vest vil også betyde meget for det arbejde, konstaterer Lene Dybdal.
Den nye tilskudsmodel er blevet bemærket af flere politikere. De to venstrepolitikere Eva Kjer Hansen og Ellen Trane Nørby, valgt i hhv. Kolding og Sønderborg og borgmesterkandidater i de to kommuner, har spurgt kulturminister Joy Mogensen (S) og indenrigsminister Kaare Dybvad (S) om sagen og kaldt dem samråd.
De vil vide, hvordan den nye tilskudsmodel stemmer overens med regeringens ønske om en bedre balance mellem land og by.
Der er høringsfrist om den nye fordelingsmodel indtil 25. maj 2021.
Læs f.eks. også artikler om emnet i Dagbladet Holstebro Struer
Og debatindlægget fra i dag i Kulturmonitor.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:38












































