Tal fra den seneste valgperiode tyder på, at bibliotekerne ikke bliver prioriteret lige så højt rent økonomisk i budget 2021 som i regnskab 2017..

Tal fra den seneste valgperiode tyder på, at bibliotekerne ikke bliver prioriteret lige så højt rent økonomisk i budget 2021 som i regnskab 2017.. - Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix

Kommunerne sparer på folkebibliotekerne

Der er store forskelle på bibliotekerne rundt om i kommunerne. Byrådene bestemmer selv, hvor mange filialer, og hvordan åbningstiden der skal være. Og så bestemmer de selvfølgelig også bevillingernes størrelse, og de er blevet mindre siden 2017.

Udgivet: 01/03/2021

Lene Vind

Journalist

Del artiklen:

Folkebiblioteket har alle danskere et forhold til, fordi alle kommuner har et bibliotek. Det ligger i loven om biblioteksvirksomhed, at kommunalbestyrelsen eller byrådet er forpligtet til at drive et folkebibliotek med både materialer til børn og voksne.

En kommune kan indgå en driftsoverenskomst med en anden kommune, som Fanø Kommune har gjort med Esbjerg Kommune, der varetager øens biblioteksdrift.

Loven er en rammelov, så det er op til det kommunale selvstyre at afgøre, hvordan kommunen lever op til loven. Derfor kan der være stor forskel på, om kommunen har oprettet filialer, så biblioteket ligger lige om hjørnet, og hvilke åbningstider bibliotekerne har.

Store forskelle i bevillingerne til bibliotekerne

Ser man på økonomien i den seneste kommunale valgperiode, så er der også store forskelle på, hvilke beløb der er afsat til det lokale bibliotek og eventuelle filialer.

I Hedensted Kommune for eksempel afsatte byrådet i 2017 (Pris- og lønreguleret til 2021 - PL21) 309 kroner pr. indbygger til bibliotekerne, mens Albertslund Kommune afsatte 867 kroner pr. indbygger.

I budget 2021 er der sparet på bibliotekerne, og i gennemsnit har kommunerne bevilget 38 kroner mindre målt pr. indbygger i forhold til regnskabet i 2017.

Målt på budgettet for 2021 pr. indbygger ligger Københavns Kommune helt i bund med 269 kroner pr. indbygger, og Helsingør Kommune ligger i top med 798 kroner pr. indbygger.

Se ændringerne i bevillingerne fra 2017 til 2021 nedenfor.

Indenfor rammen af loven er der også meget stor forskel på, hvilke funktioner kommunerne bruger bibliotekerne til. Skal de alene bruges til bogudlån, eller skal de løse andre opgaver f.eks. som at være samlingssted eller kulturhus for lokalbefolkningen?

Der kan også drages paralleller til bibliotekernes funktion og budgettets størrelse i forhold til borgernes brug af bibliotekerne, som det fremgik af den nyeste kulturvaneundersøgelse, hvor Danmarks Statistik har lavet et særudtræk på bibliotekerne.

Det er en debat, som løber i øjeblikket og som helt sikkert også bliver aktuelt op til kommunalvalget. Læs f.eks. artiklen om KL's opfordring til kommunerne om at udnytte bibliotekernes potentiale: Kommunerne skal bruge biblioteket mere aktivt

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:36

Emner: Biblioteker

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]