I Odense Kommune, hvor syv procent døjer med at være uønsket alene, tager man nu kampen op mod ensomheden.

I Odense Kommune, hvor syv procent døjer med at være uønsket alene, tager man nu kampen op mod ensomheden. - Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

Kommune vil komme ensomheden til livs med nyt tiltag

Alle er velkomne til at give en hånd med i Odense Kommunes nye 'ensomhedscharter', der skal inspirere til at gøre noget ved af de største samfundsproblemer. 'Der er for mange, som ufrivilligt oplever ensomhed,' siger rådmand.

Udgivet: 08/02/2021

Johan Storgaard Jespersen

Studentermedhjælper

Del artiklen:

Selvom det på mange måder stadig er et tabubelagt emne, er der i de seneste år og særligt i lyset af coronapandemien kommet mere og mere fokus på ensomheden som et sundhedsproblem. Og i Odense, hvor en en undersøgelse fra 2017 viste, at syv procent af borgerne oplevede at være uønsket alene, har politikerne i kommunens Ældre- og Handicapudvalg nu besluttet sig for at handle.

Det fortæller Søren Windell (K), der er rådmand på ældre- og handicapområdet og formand for Ældre- og Handicapudvalget i Odense Kommune:

"Der er for mange odenseanere, der oplever ufrivillig ensomhed, og det kan vi som samfund ikke være bekendt. Det er mit store håb at få Odense til at stå sammen som by i kampen mod ensomhed, og derfor er jeg utrolig glad for, at vi i Ældre- og Handicapudvalget netop har vedtaget et helt nyt ensomhedscharter."

"Alle mennesker uanset livshistorie, køn, alder og status fortjener nemlig at være en del af et fællesskab, hvor det aktive og sociale liv er i fokus,” siger Søren Windel i en pressemeddelelse.

Alle kan byde ind

Enshomhedschartret skal ifølge pressemeddelelsen forstås som en samarbejdsaftale mod ensomhed, der henvender sig til alle, som har lyst til at deltage. Således er alle fra den enkelte odenseaner til virksomheder, foreninger og uddannelsesinstitutioner velkomne til at byde ind.

Chartret har to funktioner. Først og fremmest skal det sætte fokus på ensomhedsproblemet i Odense, og dernæst skal det inspirere aktører på tværs af sektorer til at gøre en indsats for at minimere ensomheden med forskellige tiltag.

"Alle kan være med, og man byder kun ind med det, man selv har tid og ressourcer til. Hos frisøren kan et ensomhedstiltag for eksempel være at lave et hyggehjørne, hvor der er plads til, at man som kunde kan opholde sig og få en hyggelig stund både før og efter sin klipning. Og som privat borger kan et tiltag være at invitere sin ældre nabo på kaffe en gang imellem eller give sig tid til at sludre over hækken. Små ting kan gøre en kæmpe forskel," siger Søren Windell, der forklarer, at næste skridt for Ensomhedscharter Odense bliver at udarbejde en konkret handlingsplan.

Ensomhedschartret er inspireret af et lignende tiltag i Odense Kommune, der i det seneste års tid har haft held med at sætte demens på dagsordenen og rekruttere mere end 6.500 “demensvenner”.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:36

Emner: Odense Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]