
"Ingen daginstitution eller skole er en øde ø. Der skal samtænkes," siger KL-udvalgsformand og borgmester Thomas Gyldal Petersen på topmøde. - Foto: Screenshot fra KL's Børn & Unge Topmøde 2021
KL-topmøde: Vi skal væk fra silotænkning
Der skal arbejdes mere på tværs i kommunerne for at sikre sammenhæng i indsatsen for børn og unge. Det er et hovedbudskab fra KL's Børn & Unge Topmøde 2021.
Udgivet: 28/01/2021
"Ingen daginstitution eller skole er en øde ø. Der skal samtænkes."
Det er den korte version af hovedbudskabet fra KL's Børn & Unge Topmøde her torsdag. Ordene tilhører Thomas Gyldal Petersen (S), der som borgmester og formand for KL's Børne- og Undervisningsudvalg bød velkommen til det virtuelle topmøde med over 1.000 deltagere.
I forbindelse med topmødet er der udarbejdet en topmødeerklæring, og her bliver der også lagt op til mere tænkning på tværs af dagtilbud, skoler og forvaltning. I erklæringen giver kommunerne i form af KL sig selv fire store opgaver:
- Vores sammenhængende børn- og ungepolitik skal genbesøges.
- Vi vil styrke samarbejde mellem ledelsesniveau og fagområderne.
- Vi vil sikre, at tiltag og projekter er tænkt sammen.
- Vi vil bidrage til viden og forskning tæt på praksis.
”Christiansborg kan gøre meget, men pilen peger også på os i kommunerne. Vi skal være villige til at gøre ting anderledes, for at kunne gøre det bedre,” siger Thomas Gyldal Petersen i en pressemeddelelse.
I topmødeerklæringen stilles nogle relevante spørgsmål til kommunalpolitikere og forvaltning:
- Bakker politikere, forvaltning, ledere, medarbejdere, børn og forældre op om børne- og ungepolitikken?
- Er den tæt på praksis og overskuelig at omsætte, samtidig med at den udstikker en fælles retning og indeholder konkrete mål?

KL's cheføkonom Morten Mandøe ligger på topmødet op til, at ledelserne i institutioner og forvaltninger skal interessere sig mere for data, og herunder data for de børn og unge, der som 25-årige hverken har job eller ungdomsuddannelse.
"Og hvad er så løsninger i forhold til at sikre, at flere unge får opfyldt drømmen om uddannelse og job? Ja, et at svarene er, at vi skal arbejde endnu mere med sammenhæng og på tværs," siger Morten Mandøe på topmødet.
Budskaber til Christiansborg
KL har naturligvis også nogle budskaber til Folketinget i sin topmødeerklæring. Budskaberne til Christiansborg lyder:
- Skab rammer for tættere samarbejde og koordinering på børne- og ungeområdet.
- Sammentænk lovgivning på tværs af sektorer.
- Gør op med regler og styringssystemer.
”I dag udfordrer detaljeret central styring kommunernes mulighed for at skabe fleksible rammer for dagtilbud, skoler og det specialiserede børneområde," siger Thomas Gyldal Petersen og fortsætter:
"For eksempel spænder parallelle lovgivninger ben for, at børn, unge og deres familier oplever sammenhæng i de kommunale tilbud. Børn, der hverken trives i en almindelig klasse eller i et specialtilbud, risikerer ikke at få den rette hjælp, fordi det er svært for kommunerne at lave fleksible tilbud. Der er derfor brug for, at rammerne fra Christiansborg bliver mere klare, så kommunerne kan blive bedre rustet til at varetage arbejdet.”
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:35
Emner: Daginstitution, Skole, KL - Kommunernes Landsforening, Børnehaver, Vuggestuer












































