
HK Kommunals Mads Samsing og Socialrådgiverne Rasmus Balslev kritiserer Københavns Kommune for at sende alle jobcentermedarbejdere på arbejde.
HK: Uansvarligt at ansatte på jobcentre skal føre alle samtaler fysisk i København
HK Kommunal og Socialrådgiverne er utilfredse med Københavns Kommune, der som en af de få sender alle frontmedarbejdere på arbejde i jobcentret under genopblusningen af corona. Beskæftigelsesborgmesteren ønsker ikke at svare på kritikken.
Udgivet: 11/09/2020
"Jeg synes ikke, man i Københavns Kommune tager de ansvarlige hensyn til hverken borgere og medarbejdere," siger Mads Samsing, næstformand i HK Kommunal, der organiserer en betydelig del af frontmedarbejderne i jobcentrene.
Over for NB-Beskæftigelse undrer Mads Samsing sig højlydt over, at Københavns Kommune under genopblusningen af corona forlanger af sine jobcentermedarbejdere, at de i vidt omfang skal fortsætte med fysiske samtaler med arbejdsløse.
"Når Frank Jensens udmelding er, at alle mulige andre skal sendes hjem, så er det dybt problematisk, at man samtidig vælger, at alle dem, der har borgerkontakten ansigt til ansigt, skal være på arbejde. Det er jo der, der er den største risiko for at skabe smittekæder."
Overborgmester i København Frank Jensen (S) meddelte mandag, at kommunen vil sende administrative medarbejdere hjem, mens det er op til de enkelte forvaltninger, hvem der sendes på hjemmearbejde.
Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen besluttede derefter at sende administrative medarbejdere hjem, men fastholdt samtidig at alle sagsbehandlere og jobkonsulenter med videre skal møde på arbejde i jobcentret, som de har gjort siden åbningen i juni. De ledige skal også møde op til samtaler fysisk.
"Det undrer, at man gør det så kategorisk, især i betragtning af, at socialrådgivere og andre kolleger under nedlukningen beviste, at de kunne håndtere arbejdet hjemmefra. De har adgang til fagsystemerne, og de kan tage samtaler over telefoner og videomøder," siger Rasmus Hangaard Balslev, der er formand for socialrådgiverne i hovedstaden og på Sjælland.
"Nu, hvor der er et stigende smittetal, skaber det bekymring hos medarbejder og borgere. Så lad os da arbejde hjemme i videst muligt omfang, til smittetallene bliver bedre."
"Lad os vise, at vi kan banke smitten ned, mens hjulene stadig kører."
Beskæftigelsesborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard har ikke ønsket at svare på kritikken af praksis på jobcentrene i København. Hun skrev i et opslag på LinkedIn tirsdag:
"VERDEN MÅ OG SKAL GÅ VIDERE
Øv !! Mens vi gik og håbede på bedre tider, viser corona-pandemien igen sit grimme ansigt. Nye restriktioner plager os desværre igen, og vi har alle sammen et ansvar for at passe på hinanden. Men samtidig har vi som kommune et ansvar for stadig at løse de opgaver, som vi er sat i verden for at løse. For verden må og skal også gå videre. Derfor kører jobcentrene videre. Og derfor fortsætter borgerkontakten. Mens vi holder afstand, spritter af og tager hensyn til særligt udsatte grupper. For verden må ikke gå i stå, selvom pandemien igen viser tænder. Lad os vise, at vi kan banke smitten ned, mens hjulene stadig kører. Vi kan godt."
Til det siger Mads Samsing fra HK Kommunal:
"Cecilia Lonning-Skovgaard siger jo, at hun fortsat vil have en aktiv beskæftigelsesindsats, men det har hun jo netop mulighed for digitalt og telefonisk. Der er bestemt nogen, der har brug for samtaler ved fysisk fremmøde, men vi taler nu om en forholdsvis kortvarig periode, hvor vi skal have smittetallet ned."
Rasmus Hangaard Balslev fra Socialrådgiverne supplerer:
"Det, hun siger mellem linjerne, er jo, at hvis ikke medarbejderne går på arbejde, går hele beskæftigelsesindsatsen i stå, men det er jo der ikke nogen der siger. Den skal bare lægges om til digitale og telefoniske samtaler for ikke at risikere noget. Vi har bevist, at det kan lade sig gøre, og jeg håber, at kommunerne har lidt tillid til os. Det er ikke ulovligt, det København gør, men jeg vil opfordre til, at man melder mindre kategorisk ud og lytter til bekymringen."
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:31
Temaer: Beskæftigelsesindsats
Emner: Jobcenter







































