
“Vi er oppe på at have omkring 75 procent af passagererne tilbage. Det er især gået stærkt i starten af juni, og det glæder vi os meget over," siger direktør Carsten Hyldborg fra Fyns Trafik til Fyens Stiftstidende. - Foto: FynBus
Lys i mørket for trafikselskaberne
Måske kan de værste skrækscenarier om varig passagerflugt fra bus og tog pakkes væk igen. På Fyn er passagererne så småt ved at vende tilbage.
Udgivet: 19/06/2020
Under nedlukningen af samfundet i foråret gik det hårdt ud over landets kommunalt ejede trafikselskaber, der oplevede et kæmpedyk i antallet af passagerer. Det fik selv de mest optimistiske selskaber til at se endog meget dystert på fremtidens drift og økonomi.
Men måske er der lys i mørket, nu hvor Danmark er i færd med at åbne sig igen, og folk vender tilbage til jobbet og uddannelsen.
I hvert fald går det hurtigere end forventet med at få fyldt by- og regionalbusserne på Fyn efter coronakrisen.
Det skriver Fyens Stiftstidende.
Juni har nemlig været en god busmåned for Fyns Trafik:
“Vi er oppe på at have omkring 75 procent af passagererne tilbage. Det er især gået stærkt i starten af juni, og det glæder vi os meget over. Vi ved ikke, hvornår - og om - vi kommer op på 100 procent igen, men det håber vi naturligvis på," siger direktør Carsten Hyldborg fra Fyns Trafik til Fyens Stiftstidende.
Det er de kommunale og regionale kasser, der betaler for kørslen, og det er også dem, der skal hente besparelser, hvis indtægterne fra passagererne halter.
I starten af coronakrisen lukkede Fynbus for den forreste indgang i bussen af hensyn til chaufførernes og passagerenes sikkerhed. Samtidig blev der gjort hyppigere rent og afsprittet. I dag er fordøren blevet åbnet igen, men den ekstra rengøring fortsætter.
“Hyppig rengøring er vigtig og med til at få folk til at føle sig trygge, så det bliver vi ved med,” siger Morten Andersen, formand for Fynbus, til Fyens Stiftstidende.
Onsdag meddelte Transport- og Boligministeriet, at staten dækker de ekstraordinære udgifter, coronakrisen har påført trafikselskaberne.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:29
Emner: Budget, Forebyggelse, Genåbning











































