Overblik: Sådan vil regeringen ændre den kommunale udligning

Regeringen har fremlagt et udkast til en politisk aftale om kommunal udligning, der vil reducere udligningen og give større gevinst til kommuner med store indtægter fra selskabsskat. Se oversigten over forslaget her.

Udgivet: 03/04/2018

Arne Ullum

chefredaktør for NB-Medier

Del artiklen:

Af Arne Ullum, [email protected]

Regeringen tager grundlæggende udgangspunkt i model 3 i Finansieringsudvalgets rapport med følgende ændringer.

  • Provinskommunerne skal i fremtiden kun have udligning for den del af det strukturelle underskud, som overstiger 110 procent af landsgennemsnittet mod 105 procent i model 3 og 95 procent i dag.
  • Grænsen for overudligning sænkes fra 93 til 92 procent, så en kommune altid kan beholde 8 og ikke som i dag 7 procent af skatten fra stigende skattepligtige indtægter.
  • Kriteriet for faldende folketal ændres, så det i fremtiden kun er faldet i folketallet indenfor de seneste to år, som skal udløse tilskud.
  • Der skal i fremtiden kun ske udligning for 25 procent af kommunernes indtægter fra selskabsskat mod 50 procent i dag. Regeringen vil dog fortsat udligne 50 procent for den del af indtægten fra selskabsskat, som overstiger 5.000 kr. pr. borger.
  • Det særlige likviditetstilskud på 3,5 milliarder kroner om året afskaffes.

 

 

 

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:18

Temaer: Udligning

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]