Det bliver en svær, men vigtig opgave for kommunalpolitikere at lade være med at blande sig i lokale institutioners drift, hvis frikommuneforsøg bliver rullet ud i stor skala. Det vurderer KL-formand Jacob Bundsgaard.

Det bliver en svær, men vigtig opgave for kommunalpolitikere at lade være med at blande sig i lokale institutioners drift, hvis frikommuneforsøg bliver rullet ud i stor skala. Det vurderer KL-formand Jacob Bundsgaard. - Foto: Mikkel Berg Pedersen/Freelance/Ritzau Scanpix (arkiv)

KL-formand: Lokalpolitikere skal lære at give slip

Det bliver svært, men lokalpolitikere skal lære at sætte lokale daginstitutioner, skoler og ældrecentre fri. 'Det er jo samme medicin, som vi beder Christiansborg om at ordinere - så den skal vi selvfølgelig også tage selv i kommunerne,' siger KL-formand.

Udgivet: 03/01/2022

Arne Ullum

chefredaktør for NB-Medier

Del artiklen:

Det kan være svært som lokalpolitiker at lade være med at blande sig i lokale institutioners virke. Især hvis der kører kritik eller afsløringer i medierne.

Men borgmestre og andre byrådsmedlemmer bliver nødt til at lære at holde fingrene væk fra institutionernes hverdag, hvis de mange nye frikommuneforsøg - bebudet af statsminister Mette Frederiksen (S) - skal blive en succes.

Det er budskabet fra formanden for Kommunernes Landsforening, borgmester Jacob Bundsgaard (S), i et interview med NB-Kommune.

KL har i årtier argumenteret for øget frihed under ansvar til kommunerne. Og når nu statsministeren stiller frihed i udsigt i form af frikommuneforsøg i meget stor skala, så fanger bordet ifølge KL-formanden.

"Det er jo samme medicin, som vi beder Christiansborg om at ordinere - så den skal vi selvfølgelig også tage selv i kommunerne. Og det bliver svært begge steder at give den frihed til, at medarbejderne kan udleve deres faglighed i den tætte parring, der skal være med kolleger og den lokale ledelse. Så det bliver en svær, men vigtig opgave at løse," siger Jacob Bundsgaard.

Han føler sig sikker på, at lokalpolitikerne og kommunerne godt kan løfte den store opgave med frikommuneforsøg på områderne: Dagpleje, folkeskoler og ældrepleje. En opgave, som han er meget glad for, at kommunerne nu har udsigt til at få.

"De fleste kommuner har fået en størrelse, hvor man har dybt professionelle ledelser, og hvor man også har nogle kommunalpolitikere, som er valgt på at sætte den overordnede retning og udvikling på tingene og sørge for, at man selvfølgelig har den ledelse og de medarbejdere, der skal til, for at man kan lykkes med opgaven," siger Jacob Bundsgaard og fortsætter:

"Her handler det om at få frigivet noget af den tid og de kræfter, der nu bliver brugt på unødig dokumentation - og for den enkelte medarbejder på at orientere sig opad i stedet for at orientere sig mod den enkelte borger."

"Det kræver, at politikerne har is i maven"
Jacob Bundsgaard, formand for KL

Som garvet politiker kan borgmester Jacob Bundsgaard se, at det bliver noget af en opgave for ham og alle andre byrådsmedlemmer at nøjes med at udstikke overordnede rammer for lokale institutioners arbejde - og lade være med at blande sig i driften.

"Hvis det her skal lykkes, så skal man give både frihed og ansvar til den enkelte medarbejder, grupper af medarbejdere og til den lokale ledelse, men det bliver endnu sværere for politikerne, der skal finde balancen at stå ansvaret for at opgaven løses samtidig med, at man giver noget kontrol fra sig."

"Det kræver, at politikerne har is i maven, og har det mod, der skal til, for at man også giver opgaveløsningen fri," understreger Jacob Bundsgaard.

Ikke bare lokalt men også fra staten i forhold til kommunerne handler det om, at politikerne skal til at lære at afgive magt ifølge KL-formanden.

"Christiansborg har lavet flere regler, man har lavet minimumsnormeringer, og nu snakker man om også om, at man vil have forskellige typer af minimumsstandarder på ældreområdet. Det er i virkeligheden det modsatte af at lade det være op til den faglige dømmekraft hos vores medarbejdere at afgøre, hvordan man skal løse opgaven," siger Jacob Bundsgaard og fortsætter:

"Det vil komme til at tage noget tid. Mit bedste bud er, at nogen steder vil man kunne gå hurtigt i gang, og andre steder vil det tage længere tid. Man skal tage den tid, som det kæver for ikke at lave for mange fejl i den måde, man går til opgaven."

Sidst opdateret: 03/01/2022 - 14:49

Temaer: Frikommuner

Emner: Frikommuneforsøg, Jacob Bundsgaard næstformand for KL

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]