35 kommuner har nu den laveste ledighed målt over ti år

Cirka en tredjedel af landets kommuner er nu så godt igennem coronakrisen, at de har den laveste ledighed siden finanskrisen for mere end ti år siden.

Udgivet: 11/08/2021

Peter Risager

Journalist

Del artiklen:

Selvom mange frygtede, at den stigende ledighed som følge af især første bølge af coronapandemien ville give langvarige konsekvenser, så viser ledighedstallene fra juni, at de fleste steder i landet er langt fra krisestemning.

Faktisk har over en tredjedel af landets kommuner nu den laveste ledighed siden 2010, hvor ledigheden som følge af finanskrisen var på sit højeste. Det skriver NB-Økonomi.

Dermed har kommunerne ikke blot afværget coronakrisen, men ledigheden er mange steder fortsat ned til et rekordlavt niveau.

Særligt de fynske kommuner samt mange midt- og vestjyske kommuner har nået en rekordlav ledighed, og det generelle billede er, at det er kommunerne langt fra Aarhus og København, som har en lav ledighed.

Til trods for den umiddelbare by/land-effekt, så er der også i Aalborg og Odense kommuner en rekordlav ledighed, selvom de begge er store bykommuner med dimittender fra universiteterne.

(Artiklen fortsætter under kortet)

Hovedstaden i vanskeligheder

Især Hovedstadskommunerne er stadig tydeligt mærket af coronakrisen i ledighedstallene, hvor særligt Taarnby, Dragør og Københavns Kommune har langt ned til ledighedsniveauet fra før coronakrisen.

Det må i høj grad tilskrives den manglende aktivitet i Københavns Lufthavn, samt de mange udeblevne turister i København, som især rammer service- og oplevelsesindustrien. I Københavns Kommune har man en ledighed på 5,4 procent, som i februar 2019 blot var 4,3 procent.

Ser man på de absolutte tal, er der også langt fra toppen af listen til bunden. Skive Kommune havde i juni 2021 landets laveste ledighed på blot 1,9 procent, efterfulgt af Vejen, Hedensted, Ringkøbing-Skjern og Holstebro, der alle ligger på maks 2,3 procent.

I den modsatte ende af skalaen indtager Ishøj den kedelige førsteplads med landets højeste ledighed på 7,3 procent, efterfulgt af en håndfuld andre vestegnskommuner som Brøndby, Høje-Taastrup og Albertslund. Københavns Kommune ligger lige efter vestegnskommunerne med den femtehøjeste ledighed i landet.

På landsplan er ledigheden 3,8 procent. Det er blot 0,2 procentpoint højere end den laveste ledighed siden finanskrisen, som var i februar 2020, sidste måned før coronakrisen. Her var ledigheden 3,6 procent på landsplan.

Sidst opdateret: 11/08/2021 - 05:46

Temaer: Ledighed

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]