
Debatten om et udslusningsfængsel i Kolding har delt byrådet. Nu ligner det et flertal for, at byrådet siger nej tak, når Kriminalforsorgen henvender sig. - Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix (Arkiv)
Udslusnings-fængsel - nej tak!
Som et led i en politisk aftale om Kriminalforsorgen skal der opføres tre nye udslusnings-fængsler i Danmark - på Lolland, i trekantsområdet og på Sjælland. Ingen kommuner er endnu udpeget til at være vært, men i byrådet i Kolding har borgmesteren nu meldt ud.
Udgivet: 17/08/2023
I dag findes der syv udslusnings-fængsler for kriminelle, der er på vej tilbage i samfundet under afslutningen af deres straf. Og der skal udvælges tre nye placeringer, så fængslerne dækker det mest af Danmark geografisk.
Derfor vil politikerne på Christiansborg opføre tre nye udslusninger på Lolland, Sjælland og i det østjyske trekantsområde. Det skriver JydskeVestkysten.
Kolding Kommune er en af de store kommuner i sidstnævnte område, og efter diskussioner hos partierne her tegner der sig nu et flertal for, at man vil sige nej tak til at huse fængslet her. Det siger borgmester Knud Erik Langhoff (K) til JydskeVestkysten:
"Det er ikke nogle særligt lukrative arbejdspladser, vi kan få. Vi ved fra Danmarks Statistik, at cirka 66 procent af dem, som kommer ud fra et udslusningsfængsel, falder tilbage til kriminalitet i løbet af de første to år. Man kan frygte, at det sker i nærområdet," siger Knud Erik Langhoff og fortæller, at han har fået mange henvendelser fra utrygge borgere om sagen.
JydskeVestkysten oplyser, at fængslet skal kunne rumme 25 indsatte og omkring 16 ansatte.
Dermed ligner det et flertal i Kolding, da de borgerlige partier samt Radikale Venstre ikke ønsker et udslusnings-fængsel, der er drevet af Kriminalforsorgen. Kun Socialdemokratiet og SF er positiv indstillet.
Fra Venstre lyder det, at man med fordel i stedet kunne placere fængslet i Vejle Kommune, hvor politikerne allerede har besluttet, at der skal opføres en ny politiskole.
Sidst opdateret: 17/08/2023 - 08:42
Emner: Kolding Kommune








































