
- Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Fodbold skal skabe fællesskaber for flere udsatte
Udgivet: 21/02/2023
Sønderborg Kommune har netop forlænget en velfærdsaftale med Dansk Boldspil Union (DBU). Det betyder, at der over de næste fem år skal laves indsatser for børnefodbold, pigefodbold og motionsfællesskaber for ældre, og mennesker, der lever i udsathed.
Det skriver JydskeVestkysten.
Indsatserne skal blandt andet støtte fodboldklubberne i at skabe fodboldmiljøer til børn og piger, som skal give fællesskaber med motion, venskaber og personlig udvikling.
Samtidig lægger indsatserne vægt på målgrupper som ældre, folk med livsstilssygdomme og 'Inklusion i Fodbold Danmark', som arbejder på at få hjemløse, psykisk sårbare og misbrugere med i positive fodboldfællesskaber.
"Forskellige udfordringer kan gøre, at man ikke passer ind i klassisk foreningsidræt. Men gennem projekter som Ombold bliver socialt udsatte en del af et sundt og positivt fællesskab," siger Stefan Lydal (DF), der er formand for Social-, Senior- og Handicapudvalget i Sønderborg til JydskeVestkysten.
nannakk
Sidst opdateret: 22/02/2023 - 09:43
Emner: Civilsamfund







































